Jordan
2
Air Jordan koji je ucrtao novi kurs za brend.
Podebljani novi smjer
Kada je Michael Jordan potpisao ugovor s Nikeom 1984. godine, to je bio početak nečeg posebnog, ali nijedan nije mogao predvidjeti koliko će to biti važan trenutak. Sljedeće godine izašao je prvi model na Jordanovoj liniji za potpis, a njegov zapanjujući uspjeh nagovijestio je potencijal ovog uzbudljivog pothvata obuće. Međutim, njegova popularnost stvorila je izazove dok se Nike pripremao za rad na daljnjem postupanju. Pritisak je bio na izradi tenisica koje bi mogle doseći iste visine kao i debitantski Air Jordan ili ga možda čak i nadmašiti, ali s toliko košarkaških cipela na tržištu, bilo bi teško izraditi nešto dovoljno prepoznatljivo da se istakne iz gomile. Nikeovo rješenje bilo je dati svojim stručnjacima za obuću slobodu da dizajniraju potpuno drugačiju tenisicu koja će zauzeti Jordanovu liniju u smjelom novom smjeru. Ono što su smislili bila je revolucionarna Air Jordan 2 - cipela tako jedinstvena da je promijenila i tijek marke i pojam o tome što bi košarkaški trener mogao biti.
Dva zastrašujuća dizajnera
Nike bi zahtijevao najbolje od svojih dizajnera da bi nasljednik Air Jordan 1, tako da je brand izrađen u tvorcu kultnog Air Force 1, Bruce Kilgore, raditi zajedno s čovjekom odgovornim za davanje Jordan linije svoj veliki početak: Peter Moore. S ova dva briljantna uma zadužena za projekt, Jordan 2 je bio u dobrim rukama, i to je trebalo biti. Unatoč tome što isprva nije bio zaljubljen u Nikea, Michael Jordan je bio nagovoren da odabere brand umjesto ostalih košarkaških teškaša zahvaljujući odličnom ugovoru koji su mu ponudili. Čak je došao do dizajna AJ1, ali njegova lojalnost u ovom trenutku nije bila zajamčena, jer je potpisao samo kratkoročni ugovor koji mu je omogućio da ode nakon samo nekoliko godina.
Nesretna ozljeda
Još je veći izazov bila činjenica da je Jordan sam bio postavljen nakon ozljede stopala zadobivenog u trećoj utakmici sezone '85-'86 protiv Golden State Warriorsa 29. listopada 1985. Sljedeća 64 susreta nije se vratio sve do 15. ožujka 1986. kada su Bullsi izgubili od Milwaukee Bucksa. To je započelo niz od 5 uzastopnih poraza koji su ugrožavali mjesto momčadi u doigravanju, ali su se okupili u travnju kako bi došli do kraja sezone. Jordan se vratio u igru dok su Bullsi igrali protiv Boston Celticsa u prvom krugu, postigavši 63 poena u drugoj utakmici, što je još uvijek rekord za najviše poena od jednog igrača u NBA doigravanju. Ukupno je postigao 131 poen, pobijedivši 85 poena koje su postigle zvijezde Celticsa Kevin McHale i Larry Bird, koji su Jordan nazivali "Bogom prerušenim u Michaela Jordana" nakon rekordnog drugog meča. Bullsi su na kraju izgubili 3:0 te je MJ sezonu završio odigravši ukupno samo 21 od 85 utakmica.
Talijanska veza
Aspekt mogućih budućih ozljeda sada je visio nad Jordanovom glavom, tako da će mu trebati potporna cipela za sljedeću sezonu. Kilgore je putovao u Italiju zajedno s dizajnerom obuće Markom Parkerom, koji će desetljećima kasnije postati glavni izvršni direktor Nikea. Nakon što je tamo, par se povezao s inženjerom obuće i budućim direktorom Nikeovog Centra za stvaranje inovacijskog koncepta, Claudiom Innocenteom u sjevernom gradu Montebelluna. U to vrijeme područje je bilo poznato kao središte proizvodnje obuće i bilo je jedno od rijetkih mjesta koje je imalo tehnologiju za proizvodnju košarkaškog trenera s potrebnim jastucima i jedinom jedinicom dovoljno niskom da Jordan osjeti teren dok je igrao. Također je bilo idealno mjesto za izradu elegantnog modela koji je oponašao haljine koje će Jordan nositi na formalnim događajima ili na noćima - nešto što je posebno zatražio.
Ispitivanje prototipova
Budući da su bili toliko blizu proizvodnom procesu, Kilgore i Parker uspjeli su svoje skice brzo pretvoriti u funkcionalne prototipove. Među njima bila je i Air Jordan 1.5, hibridna cipela koju je sam MJ testirao na kraju sezone '85-'86. Kombinirao je gornji dio AJ1 s debelim potplatom koji je trebao biti korišten na Jordan 2 za koji se momčad nadala da će Michaelu pružiti potporu i zaštitu koja mu je potrebna kako bi spriječio daljnje ozljede. Još jedan istaknuti prototip s tanjim potplatom, perforacijama oko ovratnika i logotipom Nike Wings na boku završio je kao niski vrh kojeg su nosile navijačice Chicago Bullsa, ali nije imao eleganciju ili sofisticiranost da napravi konačni rez za Air Jordan 2.
Luksuzna tenisica
Kada se tim konačno smjestio na gotov proizvod, predstavljao je hrabar odmak od prvog Air Jordana, posebno u smislu njegove estetike. Kilgore je uskladio svoj izgled s izgledom formalne cipele kako bi odražavao Michaelovu strast za vrhunskom odjećom, posebno Stacy Adams obućom, koja je očito nadahnula elegantan oblik Jordana 2, besprijekornu prezentaciju njegovog šivanja i elegantan izgled njegovih slojeva. Ambicija dizajnera da podigne Jordanovu liniju luksuznijom tenisicom bila je očita i u njegovoj upotrebi prave talijanske kože preko gornjeg dijela i dodavanju lažnih iguana kožnih slojeva na bokovima - nešto što nikada prije nije primijenjeno na trenera košarke.
Značajke izvedbe
Mašta ploča iz vremena ističe ove vrhunske elemente, kao i neke od cipela ključnih značajki performansi, uključujući njegove "dinamičke trake za jezik", koje su, u kombinaciji s njegovim sustavom za pričvršćivanje brzine, učinile ga brzim i jednostavnim za stavljanje i podešavanje. Spominje se i oblikovani vanjski brojač peta, njegova prevelika veličina i čvrsta građa koja nositelju pruža dodatnu stabilnost na terenu, kao i dvobojni gumeni potplat. Poliuretan je bio omiljeni vanjski materijal za većinu košarkaških cipela tog doba, ali Kilgoreov prelazak na gumu na većini oblika gaznog sloja i poliuretan na visokotlačnom dijelu pete ponudio je dobru ravnotežu prianjanja i podrške. Kao i kod Jordana 1, zračni jastuk je postavljen u jedinicu, gdje je dodana dodatna zaštita podvozja. U to vrijeme, to je još uvijek bilo prilično polarizirajuće za igrače jer su mnogi željeli tanki potplat s dobrim osjećajem na terenu, dok su drugi mogli vidjeti prednosti Nike Air pod nogama, posebno oni koji su pretrpjeli ozljede stopala. Iz Nikeove perspektive, teška sadnja i oštri rotacijski pokreti stopala profesionalnog košarkaša stavljaju ih pod veliki pritisak tijekom igara, tako da je brand ustrajao sa svojom inovativnom Air tehnologijom, koja se danas ističe kao jedna od definirajućih značajki Jordanove linije.
Podebljane promjene
Osim što je kombinirao tehnologiju izvedbe s modnom estetikom, Air Jordan 2 je predstavljao odmak od stila ostalih Nikeovih trenera košarke. Iako je AJ1 podsjećao na tenisice poput Air Force 1, Dunk, Terminatora i Airshipa, njegov nasljednik bio je potpuno jedinstven, dijelom i zbog uklanjanja klasičnog Nikeovog swoosha. Nedostatak bilo kakvih bočnih logotipa, koji su bili i još uvijek su glavno uporište većine Nike dizajna, učinili su Jordan 2 istaknutim, što je ubrzalo pomak linije prema vlastitom prepoznatljivom brandu. Umjesto snježnih obruča, Air Jordan Wings su postali glavni motiv, uzevši ponos mjesta na jeziku, dok se Nike pojavio na kartici peta. Ova odvažna promjena smjera razlikovala je Air Jordans od Nikeove popularne linije snaga i omogućila Tinkeru Hatfieldu da bude još odvažniji kada je preuzeo dizajn Air Jordan 3 i njegovih nasljednika. Zapravo, dok Tinkerove cipele obično dobivaju gomilu pažnje, Moore, Kilgore i Parker utjecaj na identitet Air Jordana može se vidjeti u više od samog AJ2-ovog brendiranja. Presvlake od gušterske kože bile su prethodnica AJ3-jevih slonovskih ispisnih ploča, njegova estetska odjeća cipela bila je tema koja se vratila na mnoge buduće Jordane, a njegova upotreba tehnoloških značajki za pomoć Michaelu dok je igrao prenesena je u doba Tinkera.
"Sve je u mašti"
Nakon što je Air Jordan 2 završio s radom, svoj prvi televizijski nastup imao je u ljeto 1986. godine kada ga je sam MJ nosio izvodeći svoje slavno zakucavanje "Rock-A-Baby". U njoj je prikazan kako nosi novog košarkaškog trenera, par crnih hlačica i bijelu majicu Air Jordana Wingsa dok trči do obruča, skoči u zrak i zamahne loptom jednom rukom prije nego što je uperi u mrežu. Sve se to događa usporeno i prikazano je iz različitih kutova kako bi se prikazala Jordanova atletika i finoća. Oglas završava s krupnim planom AJ2s ispod bijelog logotipa Nike Aira, dok preslušavanje glasa glasi: "Air Jordan: Sve je u mašti".
Posebna izvedba
Samo nekoliko mjeseci kasnije, u rujnu 1986., Michael je viđen kako nosi cipelu na dvoru po prvi put tijekom alumni igre za North Carolina University. Međutim, pravi nastup tek dolazi jer je 1. studenog 1986. godine stigao u Madison Square Garden na prvu utakmicu Bullsa u regularnom dijelu sezone. Dok je kročio na teren u potpuno novom Air Jordanu 2, publika je mogla vidjeti eleganciju bijelog kožnog gornjeg dijela s punim zrnom, snagu crnog srednjeg potplata i glamur naglašenih crvenih peta. Uz to što su po prvi put vidjeli tenisicu u svoj njezinoj slavi, doživjeli su posebnu izvedbu. Na kraju utakmice, Jordan je oborio svoj uspjeh na terenu, oborivši rekord za gostujućeg igrača na stadionu New York Knicksa sa 50 poena u pobjedi Bullsa 108:103 i objavivši najbolji mogući oglas za svog drugog poznatog trenera košarke.
Nova strategija
Otprilike u isto vrijeme, Air Jordan 2 je pušten u javnost, a Michael je odličan početak sezone, koji ga je vodio Bullse do tri pobjede u nizu, pojačao početnu prodaju. Nike je krenuo s drugačijom strategijom od one koja je korištena za AJ1; umjesto da ga distribuira daleko i široko, prvih nekoliko mjeseci učinili su ga dostupnim u odabranom broju trgovina, dajući mu više ekskluzivnosti i osiguravajući da ne bude devalviran prezasićenošću. Budući da je napravljen u Italiji s vrhunskim materijalima, izašao je s višom cijenom od mnogih drugih košarkaških trenera, ali je i dalje dobro prošao zahvaljujući inovativnom spoju stila i praktičnosti. Povrh toga, MJ-eva rastuća reputacija velikog sporta donijela je uspjeh i Jordan 2, baš kao što su izvanredni podvizi njegove početničke godine podržali izdavanje njegove prve potpisive cipele.
Rekordna sezona
Sezona '86.-87. pokazala se rekordnom za Michaela. Prebacivanje između White / Black Jordan 2 je nosio u prvoj utakmici, koja je postala poznata kao Away boja, i White / Red Home izdanje, on je nastavio svoju izvrsnu formu iz prva tri susreta, završivši regularni dio s monumentalnim povratkom od 3041 bodova na 37.1 bodova po utakmici. Ne samo da je to bio najviši rezultat kojeg je ikad postigao u svojoj karijeri, već je to bio i jedan od najboljih NBA rezultata svih vremena. U stvari, tako je ostalo i do danas, s Wiltom Chamberlainom kao jedinim igračem koji je u jednoj sezoni oborio 3000 poena. Osim ova dva, najbliži bilo tko drugi je dobio na ovaj znak je veliki Kobe Bryant, koji je napravio 2832 u '05-'06 sezoni, što samo naglašava veličinu onoga što je Michael postigao u Air Jordan 2.
Još nevjerojatnih priznanja
Osim što je po prvi put postao prvak lige, nakon sedam uzastopnih sezona zaredom vodeći strijelac NBA lige, Jordan je te godine stekao i nekoliko drugih priznanja. Bio je odlučan u obrani te je tako postao prvi igrač u povijesti NBA lige koji je zaradio preko 200 ukradenih lopti i 100 blokada u istoj sezoni u kojoj je zabio 236, odnosno 125 lopti. Ova odlučnost odvela je Bullse do još jedne serije doigravanja gdje su ponovno izgubili od Celticsa, unatoč Jordanu koji je postigao 107 bodova u tri utakmice. Nažalost, propustio je prvu ligašku MVP nagradu, završivši drugi na Magic Johnsonu u ukupnom poretku, ali je njegova popularnost među navijačima bila nepokolebljiva, a dobio je najviše glasova za All-Star utakmicu 1987. Tijekom istog izložbenog vikenda osvojio je svoj prvi Slam Dunk, a na kraju sezone izabran je u All-NBA prvu petorku - još jedno novo dostignuće koje će gotovo postati navika tijekom cijele njegove karijere. Sve je to postignuto nošenjem Air Jordan 2, što mu je dalo jedinstveno mjesto u povijesti i igrača i Jordanove linije.
Zrak Jordan 2 Niska
Tijekom prve godine prikazivanja, Jordan 2 se pojavio samo u dvije boje i, za razliku od svake druge siluete u seriji, nije imao crno izdanje među svojim OG izdanjima. White se bolje uklopio u kućni komplet Chicago Bullsa, koji je bio bijele i crvene boje, a također se uklapao u trend vremena trenera bijele košarke sa šarenim naglascima. Međutim, tvrtka je rano dobila verziju s niskim vrhom, a dvije boje proizvedene su 1987. godine koje su odgovarale originalima s visokim vrhom. Sam MJ je nosio Air Jordan 2 Low tijekom druge polovice sezone '86-'87, čak i igrajući u posebnom UNC paru u poznatoj igri Collegiate Legends Classic od 28. lipnja, kada je UNC Alumni pobijedio UCLA Alumni 116-111 nakon povratka u drugom poluvremenu inspiriranom Jordanom.
Retro dizajni
UNC blue nije viđen na generalnom izdanju cipele dok mnogo godina kasnije Nike nije usmjerio svoju pažnju na novi dizajn Jordana. Iako je 1994. godine vraćen kao High i Low retro u čikaškom stilu, originalni kalupi su navodno izgubljeni, i to još deset godina prije nego što je izašao sljedeći set retro Jordana 2. U međuvremenu, tenisica se pojavila na velikom ekranu u Space Jamu budući da je Bill Murray tijekom filma iz 1996. odlučio nositi bijelo-crnu boju, dokazujući tako svoju trajnu kulturnu važnost. Zatim su 2004. godine Nikeovi stručnjaci za obuću obrnuli inženjering izvorne '86 verzije kako bi ponovno stvorili isti OG model i izradili nove koloture kao što su Midnight Navy low-top i Melo, koja se temeljila na ekskluzivnom igraču kojeg je nosila zvijezda Denver Nuggetsa Carmelo Anthony.
Suradnje visokog profila
Nakon ponovnog pojavljivanja, Air Jordan 2 je s godinama samo rastao u popularnosti, djelomično zahvaljujući Melu i drugim PE modelima za igrače kao što su Ray Allen i Chris Paul. Oslobađanje ekskluzivnih prava za žene od 2005. nadalje također je pomoglo, kao i velika, ali ograničena suradnja s Eminemom 2008. Samo godinu dana prije, postao je prvi Air Jordan koji se pojavio u Nikeovoj prestižnoj Doernbecher kolekciji kada ga je pacijent Sheridan Brenton odabrao kao predložak za vlastiti jedinstveni dizajn, a kako su desetljeća prolazila, sve je više poželio kao kolaborativni predložak. U 2010-ima privukao je partnerstva s redateljem glazbenih spotova Vashtie Kolom i dizajnerom luksuznih streetwear odjeće Don C, dok su 2020-e donijele suradnju s modnom etiketom Virgila Abloha, Off-White™, popularnim maloprodajnim brendom Union LA, modnim butikom A Ma Maniére, kolumbijskom glazbenom superzvijezdom J Balvin i američkom suvremenom umjetnicom Nina Chanel Abney.
Netipična vrijednost
Čak i sa svojim dugogodišnjim uspjehom, Air Jordan 2 se često smatra netipičnim za širu kolekciju Jordana. Možda je to zato što izgleda tako različito od svojih vršnjaka, ili je možda zbog ogromnog utjecaja koji je Tinker Hatfield imao na mnoge naknadne modele. To bi moglo biti i zato što, unatoč tome što je ostvario nevjerojatno visoku ocjenu u AJ2, Jordan nije uspio uzeti Bullse u prošlom krugu doigravanja i nije osvojio MVP nagradu. Ili možda je do promjena unutar Nike koji je uslijedio nakon svog izlaska, s Peter Moore napušta tvrtku na pola puta kroz projektiranje Jordan 3, i Bruce Kilgore se preselio na druge projekte, nikada se vratiti na Jordan liniju.
Utjecaj na marku
Neovisno o razlogu, duboki učinak AJ2 na Nikea, jordansku liniju potpisa i kulturu tenisica općenito je neporeciv. Kilgore i Moore imali su hrabrosti skinuti sigurnosnu mrežu snažnog Nikeovog branda i dizajnirati novu vrstu košarkaške cipele. Pritom su implementirali određene aspekte koji su postali vrlo važni za prepoznatljiv identitet marke Jordan, utirući put budućim dizajnerima da budu još radikalniji u svom pristupu. Osim uklanjanja bočnih obloga, dodali su egzotične životinjske obloge i po prvi puta u povijesti na trenera košarke predstavili luksuznu estetsku haljinu za cipele - sve stvari koje su utjecale na Tinkera dok je krivotvorio neke od najupečatljivijih Jordanovih silueta svih vremena. Bez njihovog rada, ove legendarne tenisice možda nikada nisu napravljene, a Nike je možda izgubio Michaela Jordana zbog druge marke.
Povijesna silueta
Nakon više od tri desetljeća, Air Jordan 2 ostaje važna cipela i za Jordan Brand i širu zajednicu tenisica. Njegova pametna, elegantna prezentacija dala mu je jedinstven stil koji ga je izdvojio od ostalih trenera košarke, a njegova tehnička vještina odgovarala je Michaelovom nevjerojatnom atletizmu. Ukratko, to je bila savršena kombinacija mode i izvedbe. Danas, njegova povezanost s Nikeovom poviješću čini ga vrlo kolekcionarskim modelom, i, iako možda nije toliko sveprisutan kao MJ-evi naslovne tenisice ili Tinkerovi popularni dizajni, još uvijek je prepoznatljiva i povijesna silueta koja je više nego vrijedna nošenja legendarnog Jordanskog imena.