Nike
Vaporfly
Izvorna super cipela.

Nova vrsta cipela
Tijekom svoje povijesti, Nike je bio na čelu trčanja tehnologije cipela. Od Waffle potplata Billa Bowermana do zračnog jastuka Franka Rudyja, brand je uvijek bio u mogućnosti pružiti trkačima inovativne dizajne koji poboljšavaju različite aspekte udobnosti i performansi. Međutim, početkom 2010-ih postojalo je jedno područje u kojem su se činile da zaostaju: maratonske cipele. Između 2007. i 2014. godine, svjetski rekord u muškom maratonu pet puta su oborili sportaši koji su nosili modele iz serije adidas AdiZero. Nikeovi dizajneri morali su odgovoriti, a to su učinili na najneobičniji način, stvarajući novu vrstu cipela koja nikada prije nije bila viđena. Poznat kao Nike Vaporfly, ovaj tehnološki napredni trkač ne samo da je nadmašio natjecanje, već je promijenio cijeli krajolik sportske obuće.
Prva ploča od ugljičnih vlakana
Ironično, tehnologiju koja je Nikeu omogućila da napravi tako značajan napredak u početku je razvio adidas. Oko prijelaza tisućljeća Nikeov suparnik uključio se u istraživanje sa znanstvenicima iz Laboratorija za ljudske performanse Sveučilišta u Calgaryju, što je dovelo do važnog otkrića. Otkrili su da je dodavanjem ploče od karbonskih vlakana na središnji dio tenisice moguće ukrutiti inače mekani jastuk na takav način da trkač gubi manje energije sa svakim korakom, a time i bolje, osobito na velikim udaljenostima. Do ranih 2000-ih, adidas je proizvodio obuću s takozvanom Pro Plate unutra, a tijekom sljedećih nekoliko godina njegova svojstva vraćanja energije učinila su ove cipele uspješnim. Međutim, još uvijek su ih nadmašivale tenisice bez ploče od ugljičnih vlakana, pa je krajem dvadesetih godina marka prestala ulagati u skupu tehnologiju, umjesto da se usredotoči na Boost pjenu.
Važan mladi znanstvenik
Otprilike u to vrijeme, mladi kineski student Geng Luo provodio je istraživanje za doktorat iz biomehanike. Darren Stefanyshyn, koji je slučajno bio jedan od znanstvenika koji su sudjelovali u projektu Adidasa kasnih 90-ih sa Sveučilištem u Calgaryju i sastavni dio tima koji je koncipirao izvornu ploču od ugljičnih vlakana. Pod njegovim vodstvom, Luo je sudjelovao u inicijativi iz 2012. koju je sponzorirao adidas, a koja je uključivala testiranje prototipa tenisica za trčanje, dajući mu sjajan uvid u dizajn obuće i vrstu tehnologije koju sportaši zahtijevaju. Iako je to moralo biti uzbudljivo za Lua, bio je obožavatelj Nikea od djetinjstva, kada je linija Air Max bila popularna u njegovoj rodnoj Kini, i bio je mnogo skloniji raditi s njima. Po završetku doktorskog studija, Luo je postao svjestan natjecanja u istraživanju obuće pod pokroviteljstvom marke, koju je uredno prijavio i osvojio. Impresioniran, Nike je ponudio Luou posao 2013. godine, a on je skočio na priliku, uzimajući važno znanje o trčanju tehnologije cipela, osobito ploče od karbonskih vlakana, s njim. Nedugo nakon što se pridružio tvrtki, mladi znanstvenik je dodijeljen ambicioznom novom pothvatu usmjerenom na izgradnju napredne tenisice za trčanje koja bi po prvi put u povijesti mogla odvesti maratonca ispod dvosatne barijere. Luo će se pokazati ključnim dijelom svog razvojnog puta.
Tim stručnjaka
Do 2014. godine Nike se odlučio još čvršće posvetiti tom cilju, postavljajući Breaking2 projekt u odlučnom nastojanju da postigne prvi sub-dvosatni maraton. Njezin je vođa bila Nikeova potpredsjednica za posebne projekte i brend Stalwart, Sandy Bodecker, koja je bila poznata, među ostalim postignućima, za uspostavu vrlo uspješnog skateboarding odjela, Nike SB. Bodecker je godinama bio očaran idejom dvosatnog maratona, toliko da je na zapešću tetovirao znamenke 1:59:59. Smatrao je da je to "posljednja velika, jednom u generaciji barijera" nakon četiri minute udaljenosti Rogera Bannistera od 1954. i desetkovanja 10 sekundi barijere Jima Hinesa 1968. godine. Ovaj opsesivni stav učinio ga je savršenim kandidatom za takav izazov, ali mu je također trebala pomoć, a on je krenuo u okupljanje snažnog tima stručnjaka koji bi mogao analizirati svaki pojedini čimbenik koji bi mogao utjecati na maraton, sve do najsitnijih detalja. Njegovu grupu voditelja upotpunili su potpredsjednik tvrtke Footwear Innovation Tony Bignell, koji je bio odgovoran za povezivanje s Nikeovim elitnim sportašima i korištenje njihovih uvida za poboljšanje opreme, i Matthew Nurse, koji je vodio znanstvenike i istraživače u Nike Explore timu visokotehnološkog objekta poznatog kao Nike Sports Research Lab. Geng Luo, sada viši istraživač u biomehanici, bio je dio tima zaduženog za dizajniranje atletske obuće za utrku, a pridružili su mu se iskusni Nikeovi zaposlenici poput Helene Hutchinson, koja je bila ključni član tima koji je razvio Nike Free tehnologiju, Bret Schoolmeester, koji je prethodno pomogao u pokretanju Nike Flyknit, i bivši NASA-in inženjer Jorge Carbo. Brad Wilkins i Brett Kirby radili su na proizvodima i strategijama koje su optimizirale performanse trčanja. To je uključivalo promatranje svega, od treninga i prehrane do kardiovaskularnih performansi, pa čak i okolišnih čimbenika koji okružuju utrku.
Tri posebna sportaša
Koristeći svoje široko iskustvo i stručnost, tim Breaking2 testirao je različite načine za ugradnju ploče od karbonskih vlakana u cipelu, prvo ga dodajući u tradicionalni trkaći stan. To uopće nije funkcioniralo, pa su prešli na druge ideje, stalno dobivajući povratne informacije od sportaša kako su napredovali. Trojica muškaraca odabrana su da se nose s izazovom, a svaki je podržan i praćen u vlastitim kampovima za obuku od strane znanstvenika koji su rutinu hidratacije, prehrane i pripreme prilagodili svojim specifičnim potrebama. U Španjolskoj je bio eritrejski trkač na duge staze Zersenay Tadese, koji je osvojio više zlatnih medalja na Svjetskom prvenstvu u polumaratonu i održao svjetski rekord polumaratona od 2010. godine, a u Etiopiji je bio stručnjak za cestovne utrke Lelisa Desisa, koji je bio nekoliko godina mlađi od ostalih, ali je već bio impresioniran trčanjem jednog od najbržih maratonskih debija ikad na utrci 2013. u Dubaiju prije nego što je osvojio Boston Marathon te iste godine. Možda je najuzbudljiviji trkač u grupi bio čovjek koji je trenirao u Keniji: Eliud Kipchoge. Nakon što se prvotno specijalizirao za utrku na 5.000 metara, na kojoj je osvojio nekoliko medalja, Kipchoge se 2012. prebacio na duže formate, a samo godinu dana kasnije osvojio je Hamburški maraton na debiju, postavivši novi rekord u tom procesu. Kasnije, 2013. godine, zauzeo je drugo mjesto u berlinskom maratonu iza Wilsona Kipsanga, budući da je njegov sunarodnjak skinuo 15 sekundi s prethodnog svjetskog rekorda. Kipsang je trčao u adidasovoj cipeli, što je označavalo dominaciju koju je uživao Nikeov suparnik, ali to je uskoro trebalo biti izazvano jer je projekt Breaking2 gurnuo trčanje inovacija cipela na novu razinu.
Fino podešen midsole
Nike je nekoliko godina surađivao s Kipchogeom i njegovim kolegama sportašima, na kraju otključavajući snagu ploče od ugljičnih vlakana oblikovanjem u jedinstveni oblik žlice i stavljanjem između dvije debele ploče Pebax pjene poznate kao ZoomX. Marka je koristila ovaj specijalizirani materijal za jastuke od 1990-ih, ali su ga stalno preoblikovali kako bi služili različitim namjenama. Tijekom Breaking2, znanstvenici su u više navrata ugađali formulu sve dok nisu manipulirali pjenom u stanje koje je bilo vrlo niske gustoće i stoga daleko lakše i osjetljivije od EVA. To im je omogućilo da koriste više pjene bez značajnog povećanja težine cipele, čime je trkač dobio veću zaštitu od udara i povrat energije. ZoomX je bio nevjerojatno mekan i potencijalno nestabilan kao rezultat toga, ali ploča od karbonskih vlakana suzbila je taj učinak, ukrućujući jedinicu i radeći s materijalom za jastučiće kako bi vodio stopalo naprijed i pružio opružni osjećaj kroz svaki korak.
Rani prototipovi
Tijekom tog vremena, Nikeov revolucionarni projekt bio je strogo čuvana tajna, ali 2016. godine sportaši marke počeli su bolje i bolje nastupati u službenoj konkurenciji, što je dovelo do nagađanja da njegovi dizajneri razvijaju novi i potencijalno revolucionarni komad obuće. Prvi znakovi takvog modela došli su na ženskim maratonskim suđenjima za nadolazeće Olimpijske igre u Riju. Iskusna trkačica Kara Goucher, koja je ranije predstavljala svoju zemlju na Olimpijskim igrama 2012. godine, bila je jedan od favorita za kvalifikacije, ali da bi to učinila, morala je završiti u prva tri mjesta. Kada je prešla granicu na četvrtom mjestu, Goucher je bio razočaran. Iako u to vrijeme nije bila zabrinuta, rečeno joj je da će neki trkači nositi Nike prototip koji bi mogao značajno poboljšati njihovu izvedbu, a pokazalo se da su dvije od tri osobe koje su je pobijedile bile. Amy Cragg, pobjednica utrke, bila je jedna od njih, nakon što je pobijedila Gouchera za više od dvije minute, dok je trećeplasirana, Shalane Flanagan, bila druga, sportašica koju je sponzorirao Nike kasnije izjavivši da su njezine cipele "mjenjač igre" koji joj je pomogao da "trči brže". Više u muškoj utrci, Galen Rupp također je nosio prototip Vaporfly jer je postao tek drugi trkač u povijesti koji je pobijedio na olimpijskim maratonskim natjecanjima na debiju.
Kontroverzna Olimpijada
To je bio prvi od nekoliko kontroverznih trenutaka za Vaporfly prototipove, jer su natjecateljski sportaši postali frustrirani zbog prizora njihovih suparnika koji su ih vodili u utrci za utrkom. Najbolji primjer toga bio je na Olimpijskim igrama 2016. godine, gdje je Kipchoge pobijedio nakon što je vodio izuzetan negativan razmak od više od tri minute. Na drugom i trećem mjestu su etiopski atletičari Feyisa Lilesa i Galen Rupp. Sva tri muškarca trčala su u prototipu Vaporfly, čiji je svijetlo ružičasti i žuti gornji dio preuzet iz Zoom Streak 6, cipele koju su nosili mnogi drugi sportaši tog dana, pa su ljudi u početku mislili da je nose. Poklon je bio prototip neobično visokog središnjeg potplata. Zanimljivo je da je jedan od komentatora utrke spomenuo sve brže vrijeme koje je Kipchoge proizvodio, ali je izjavio da je mislio da 2-satna barijera neće biti prekinuta "još 25 godina". Nike je bio odlučan opovrgnuti ovu teoriju jer je dan pokušaja Breaking2 sada bio manje od godinu dana.
Inovacija mjesečina
Postignuća sportaša koji su nosili prototip Vaporfly pokazali su Nikeovim inženjerima da može poboljšati performanse na velikim udaljenostima, a dok je trkačka zajednica raspravljala o moralu upotrebe prototipnih cipela marke u službenom natjecanju, Bodecker i njegov tim pripremili su se objaviti Breaking2 svijetu. To su učinili 12. prosinca 2016. godine, u priopćenju za medije u kojem je projekt opisan kao "inovativna mjesečina dizajnirana za oslobađanje ljudskog potencijala". Tijekom sljedećih nekoliko mjeseci, dok su tri trkača krenula u dogovoreni sedmomjesečni plan treninga, Nike je objavio niz drugih vijesti u kojima su opisani muškarci i žene koji stoje iza pokušaja, sportaši koji su uključeni i, samo jedan dan prije događaja, strategija utrke. Posljednji je otkrio nevjerojatnu preciznost kojom se tim približavao pokušaju i različite načine na koje bi pokušali optimizirati svaki mali detalj kako bi postigli svoj cilj. To je uključivalo zapošljavanje benda od trideset trkača iz osam različitih zemalja koji bi bili raspoređeni u trokut od šest sportaša ispred tri glavna trkača u svakom trenutku. Utvrđeno je da će to biti najbolja formacija za zaštitu sportaša od vjetra, s tri pacera koji se zamjenjuju za svježe trkače otprilike svakih pet kilometara. Ovaj tim za podršku trebao je voditi električni automobil koji će projicirati zelenu liniju koju će slijediti, a također će prikazivati tempo, vrijeme i projiciranu završnicu. Personalizirana pića koja sadrže prilagođene mješavine ugljikohidrata, kofeina i tekućina bit će isporučena svakom trkaču od strane pomoćnika koji se voze na mopedima kako bi se osigurala pravilna hidratacija uz minimalne poremećaje. Zbog tih umjetnih uvjeta, utrka se nije mogla uzeti u obzir za službene rekorde, ali Nike je bio više zainteresiran za stvaranje povijesti nego postavljanje svjetskog rekorda.
Zoom Vaporfly Elite
Tijekom tog razdoblja Nike je javnosti otkrio detalje Zoom Vaporfly Elite. U priopćenju za novine od 7. ožujka 2017. godine, brand je opisao cipelu kao "konceptualnu cipelu" koja "kombinira uvid sportaša s biomehaničkom analizom i vrhunskim inženjeringom". Također je objasnio da je dizajn Vaporfly-a bio protiv konvencionalne mudrosti, idući za pristup "više je više", za razliku od tradicionalne niskoprofilne gradnje. Umjesto ovog minimalnog izgleda, cipela je imala ZoomX središnji potplat s "visinom stožca prednjeg stopala od 21 mm" koji je oboje ublažio stopalo na cestu i pružio izvrstan povrat energije, zajedno s "jednosmjernom pločom od karbonskih vlakana, s profilom krutosti optimiziranim za sportaše" i tečnom petom "modeliranom za vrhunsku aerodinamiku". Ostali istaknuti elementi uključuju "pomak od 9 mm", koji je pomogao u zaštiti Ahila, "Flyknit gornji", koji je sadržavao stopalo, i "ikonički zamah bojanja srednjeg potplata", koji je djelovao kao vizualni prikaz skupljene "geometrije ploče od karbonskih vlakana". Geng Luo otkrio je učinak ove ploče, navodeći da je njezin pažljivo dizajniran oblik i krutost smanjio "koliko se gubitka energije događa kada se trkač savija na nožnom prstu ... bez povećanja potražnje na tele." Kroz komad su utkane informacije o projektu Breaking2 i kako je sve o cipeli i drugoj posebno izrađenoj odjeći bilo usmjereno prema rekordnom događaju, koji je sada bio udaljen samo dva mjeseca.
Utrka Breaking2
6. svibnja 2017. godine Kipchoge je stao u red pored Tadesea, Desise i prvih šest trkača na trkaćoj stazi Monza Formula 1 koji su spremni preuzeti izazov. Sama staza pažljivo je odabrana zbog povoljnih uvjeta, koji su uključivali nisku nadmorsku visinu, umjereno vrijeme i kratku duljinu kruga s dugim, postupnim zavojima koji ne bi usporili trkača. Bilo je rano ujutro i još uvijek jedva sumrak, ali Kenijac se istaknuo u svom svijetlo narančastom prsluku i rukavima, dok su sva tri natjecatelja nosila ledeno plavu boju Nike Vaporfly Elite koja je posebno prilagođena njihovim pojedinačnim nogama. Zeleni sjaj lasera u koraku jasno se mogao vidjeti, a kako je rog utrke zvučao Sandy Bodecker, grupa je krenula, brzo se smjestivši u unaprijed dogovorenu formaciju strelice. Kako je vrijeme prolazilo i svjetlost se poboljšavala, postalo je jasno da postoji samo jedan čovjek koji bi mogao izazvati dvosatnu barijeru. Na oko 16 kilometara, Desisa je počela zaostajati za traženim tempom, a Tadiese je pao na oko 20 kilometara, ostavivši Kipchogea samog. Do 30. kilometra bio je sekundu iza traženog tempa, a nikad se nije vratio, završivši bolno kraći od cilja u 2:00:25. Unatoč tome, Kipchoge je imao ogroman osmijeh na licu nakon prelaska crte, a samo nekoliko trenutaka kasnije intervjuirala ga je Paula Radcliffe, koja je to opisala kao "fenomenalno postignuće" i "vrlo inspirativnu izvedbu". U kasnijem intervjuu, Kipchoge je pokazao svoj prepoznatljivi velikodušni stav, navodeći da je "svijet sada samo 25 sekundi udaljen" od sub-dvosatnog maratona.
Uspješan ishod
Iako niti jedan od trojice trkača nije dosegao dvosatni cilj, projekt Breaking2 bio je ogroman uspjeh za Nike. Kipchoge se toliko približio da je Tadese pobijedio svoje prethodno najbolje osobno vrijeme za gotovo četiri minute, dokazujući tako koliko je dobar Vaporfly bio. Također je dao trkačima širom svijeta uvjerenje da bi mogli ići ispod dva sata, a kada je Nike Vaporfly 4% pušten u javnost u srpnju 2017. godine, to je bio trenutni uspjeh. Zapravo, brzo je postalo teško za bilo koga da se drži cipele, s mnogim ljudima koji su sjedili na listama čekanja tjednima prije nego što su dobili pristup paru. Mnogi sportaši pod pokroviteljstvom Nike-a primili su cipelu prije njenog općeg puštanja, a tijekom cijele godine dokazali su učinkovitost svoje ploče od ugljičnih vlakana i ZoomX pjene iznova i iznova.
Izvanredna godina
Krajem 2017. godine Nike je proizveo infografiku koja je pokazala dominaciju cipele, koristeći poznati slogan "To mora biti cipele" iz oglasa Jordan Branda za rane modele Air Jordana. Pored toga, spomenuti su "19 vrhunskih završnica" i "6 svjetskih maratona" koje je Vaporfly bio uključen u tu godinu, uz reference na svoje "Bez presedana Podium Finishes" i činjenicu da su "Od 36 mogućih završetaka u 2017 Svjetskim maratonima, sportaši u Nike Zoom Vaporfly 4% postigli 19." Također je slomio postignuća u određenim događajima, pokazujući da je 83% najboljih tri sportaša na muškim i ženskim utrkama na Bostonskom maratonu nosilo cipelu, a da je u Chicagu i New Yorku osam od dvanaest osvajača medalja trčalo u njoj. Shalane Flanagan bila je počašćena što je postala prva Amerikanka od 1977. godine koja je pobijedila na njujorškom maratonu, pobijedivši drugo mjesto za 61 sekundu, a Kipchoge je također spomenut da je "zabilježio najbrže vrijeme na svih šest svjetskih maratonskih majora dok je nosio Zoom Vaporfly 4%" na berlinskom maratonu.
Neočekivani sastanak
Kipchogeov prkosni nastup na Berlinskom maratonu 2017. godine uključivao je sjajnu borbu s etiopskim trkačem i maratonskim debitantom Guyeom Adolom. Zapravo, od oko 30 kilometara, Adola i Kipchoge bili su sami ispred nakon što je bivši svjetski rekorder Wilson Kipsang ispao iz utrke. Par je bio blizu zajedno sljedećih 5 kilometara dok Adola nije povukao potez, udaljavajući se od Kipchogea. Međutim, iskusni Kenijac još nije završio i zatvorio je udaljenost na 40 km. Uskoro je prestigao Adolu, prije nego je postupno povećao vodstvo u posljednja 2 kilometra i trijumfirao za samo četrnaest sekundi. Kipchogeova inspirativna vožnja privukla je pažnju dizajnera vizionara Virgila Abloha, koji je u to vrijeme dovršavao svoju ikoničnu kolekciju "The Ten" za Nike. Mnoge od silueta koje je Abloh odabrao bili su retro klasici poput Blazera i Air Jordana 1, ali uz ove baštinske modele bio je i Vaporfly. Kolekcija se sastojala od onih cipela koje su imale "slomljene barijere u izvedbi i stilu" - izraz koji je savršeno sažeo Vaporfly, a time i zašto se dizajner osjećao prisiljen uključiti ga. Nakon Berlinskog maratona, Abloh je otputovao na sastanak s Kipchogeom i razgovarao o temama trčanja i inovacija u obući. Tijekom intervjua, u kojem je Kipchoge nosio svoje Vaporfly tenisice, a Abloh sportski model Vapormax iz svoje nadolazeće kolekcije, maratonac je govorio o svojoj želji da "inspirira" svoje "suigrače da ciljaju visoko i nikada se ne osvrću", dok je dizajner rekao da je to zbog toga što je cipela napravljena "za trkača" koji se osjećao prisiljen odabrati jer je želio "pozvati cijelu ovu ideju inovacije" i pokazati da su "i sport i dizajn projekti ukorijenjeni u ljudskoj kvaliteti". Zatim je podijelio svoj sablasni bijeli Nike Zoom Vaporfly x Off-White s Kipchogeom, napisavši ime trkača i pobjedničko vrijeme s Berlinskog maratona - 2: 03: 32 - u zaštitnom crnom slovu svoje marke Off-White odjeće. Pred kraj intervjua, Abloh je rekao: "Debatovanje ideje je nešto što se mora dogoditi da biste dodali drugu ideju. Tada kultura može nadoknaditi i probaviti." Bilo da je to shvatio ili ne, ova izjava imala je zanimljive paralele s pričom o Vaporfly, koja je na početku izazvala neke kontroverze, ali je kasnije smatrana pionirskom u svijetu atletske obuće.
Tvrdnja 4%
Upečatljiva dominacija prvog Nike Vaporfly ostavila je druge sportaše i marke obuće zapanjene, potičući raspravu o konceptu pravednosti u sportu i ulozi sportske opreme. U međuvremenu, sportski znanstvenici počeli su istraživati tehnologiju koja je pomagala Nikeovim trkačima da postignu tako nevjerojatne rezultate. Konkretno, istraživali su tvrdnju da bi Vaporfly mogao poboljšati trčanje ekonomije za 4%, nešto što je brand bio toliko uvjeren da je čak bio uključen u službeni naziv cipele. Studija koja je korištena za proizvodnju te brojke provedena je na Sveučilištu u Coloradu i objavljena u izdanju Sports Medicine u studenom 2017. godine, s zaključkom da je Nikeova prototipna cipela smanjila "energetske troškove za trčanje" za "4,16 i 4,01%" u usporedbi s "dvije uspostavljene maratonske cipele" zahvaljujući visokom povratku energije od 80% u petu i 77% u prednjem dijelu noge. Također je sugerirano da bi vrhunski sportaši koji nose cipele "mogli trčati znatno brže i postići prvi sub-2-satni maraton". Ovi su nalazi potkrijepljeni analizom koju je 2018. godine proveo New York Times. Gledajući podatke o utrci prikupljene na Strava fitness aplikaciji za maratone i polumaratone od 2014. godine, pokazali su da je tvrdnja od 4% bila u pravu, zaključivši da su "trkači u Vaporflysu trčali 3 do 4 posto brže od sličnih trkača koji su nosili druge cipele i više od 1 posto brže od sljedeće najbrže trkaće cipele." Neka od otkrića bila su još otvorenija za oči, kao što je činjenica da je 85% trkača bolje prošlo nakon prelaska na Vaporflys između 2017. i 2018. godine Boston Marathons.
Poboljšanje dizajna
Nakon uspješne debitantske godine, Vaporfly je otišao od snage do snage dok je Nike nastojao poboljšati inovativni dizajn izvorne super cipele. U travnju 2018. godine marka je uspjela smanjiti svoju težinu proizvodnjom Elite verzije s 3D ispisanim gornjim dijelom. Ovaj takozvani model Flyprint nastao je neposredno prije Londonskog maratona, koji je Kipchoge ponovno osvojio. Za veći dio utrke izgledalo je kao da bi mogao postaviti novi svjetski rekord, ali nije mogao držati korak i završio je nešto više od minute manje od vremena Dennisa Kimetta 2014. godine. Međutim, majstor maratona ne bi morao dugo čekati da ga pobijedi jer je htio pokrenuti jednu od najvećih utrka svoje karijere do danas.
Zapanjujući rekord
U kolovozu 2018., Nike je predstavio Zoom Vaporfly 4% Flyknit. Čvrsta, lagana Flyknit tkanina koja se koristi na gornjoj strani pružila je veću prozračnost uz visoku razinu udobnosti i zadržavanja, podižući dizajn modela općeg oslobađanja. Materijal je već bio korišten na Elite verziji i ponovno se pojavio na cipeli koju je Kipchoge nosio dok je vodio na pjesmu u Berlinu 16. rujna 2018. godine. Nakon što je pobijedio 2015. i 2017. godine, očekivanja su bila velika, ali Kipchoge je bio pod još većim pritiskom jer su njegovi nedavni nastupi sugerirali da je sposoban postaviti novi svjetski rekord, posebno u povoljnim uvjetima berlinskog maratona. Mentalna snaga je bila nešto što je kenijski sportaš postao poznat tijekom godina, a to se pokazalo kada je snažno izašao tijekom prve polovice utrke, uspostavljajući pedeset metara jaz u odnosu na ostale muške sportaše nakon 10 km. Prije nego što je stigao do 16 km, bio je samo jedan od njegovih triju trkača, s komentatorima koji sugeriraju da stvari možda neće planirati, unatoč brzom početku Kipchogea. Njegov posljednji trkač, uporni Josphat Boit, hrabro je držao Kipchoge kroz 25 km, ali ubrzo nakon toga odustao, ostavivši ga na vlastitu. Do tog trenutka, Boit je obavio svoj posao jer je Kipchoge već bio više od jedne minute ispred drugoplasiranog trkača, a možda i važnije, 26 sekundi ispred svjetskog rekorda. Kroz ostatak utrke, Kipchoge je odsjekao još više vremena od rekorda Dennisa Kimetta, na kraju je projurio kroz pobjedničku traku u prilično izvanrednom vremenu od 2:01:39, trčeći ravno u naručje svog trenera prije nego što je pao na koljena u nevjerici u ono što je upravo postigao. Njegovo izvanredno vrijeme bilo je za jednu minutu i osamnaest sekundi bolje od prethodnog svjetskog rekorda, što je bila najveća margina poboljšanja viđena u muškom maratonu više od pedeset godina.
Još više pjene
Cipela koju je tog dana nosio Kipchoge izgledala je kao svijetla grimizna boja Vaporfly 4% Flyknit, ali zapravo je nešto malo drugačije. Iako je imao gornji dio cipele, njegova je jedina jedinica ažurirana kako bi sadržavala 15% više ZoomX pjene, čija su usklađena i otporna svojstva omogućila da središnji potplat apsorbira, pohranjuje i na kraju vrati više energije trkaču nego ikad prije. Njegova ploča od ugljičnih vlakana zadržala je dizajn koji je prethodniku donio toliko uspjeha, stabilizirajući zglob gležnja i smanjujući pritisak na telad kroz svaki korak. Možda je to ono što je Kipchogeu dalo dodatni poticaj da ubrza kroz posljednje faze utrke i konačno obori svjetski rekord. Značajno je da je došao ispred mnogih sportaša koji su nosili adidasove tenisice, uključujući i najbližeg izazivača, Amosa Kipruta, kao i pobijedivši dvojac Nikeovih trkača koji su nosili prototip Vaporfly, od kojih je jedan bio njegov timski kolega Breaking2 Zersenay Tadese, Eritrejac koji je postavio svoje osobne najbolje u dobi od 36 godina.
Sljedeći%
Kipchogeova pobjeda na Berlinskom maratonu i druga postignuća 2017. godine donijela mu je IAAF-ovu nagradu za svjetskog sportaša godine, ali je također označila početak novog poglavlja za seriju Vaporfly. Napredna jedina jedinica njegovog prototipa bila je dio programa istraživanja i razvoja Nikeove najnovije super cipele, ZoomX Vaporfly NEXT%. Zbog povećane količine pjene u središnjem potplatu i donjeg pomaka pete i nožnog prsta, koji je smanjen na 8 mm, brand je otkrio da sportaši mogu dobiti još više koristi za učinkovitost trčanja, a neko vrijeme njegovi su kreatori razmišljali o nazivu Vaporfly 5% kako bi odražavao taj porast. Međutim, njihovo istraživanje je također otkrilo da je razina poboljšanja ovisila o pojedincu, a neki su dobili više poboljšanja, a drugi manje. Kao rezultat toga, odlučili su ostaviti znak postotka bez broja, pokazujući tako da bi dobici mogli biti čak i veći nego prije.
Poboljšani dizajn
Osim što ima više pjene, Vaporfly NEXT% također je došao s nizom drugih nadogradnji. Jedno od ključnih poboljšanja bilo je gornje, koje je napravljeno od novog materijala nazvanog Vaporweave. Kombinirajući dvije različite formulacije termoplastike koje su mu dale fleksibilna, ali prikladna svojstva, njegova je primarna prednost u odnosu na prethodni dizajn bila da apsorbira 93% manje vode, što znači da trkači ne bi bili ometani dodatnom težinom natapanja gornjeg dijela u vlažnim uvjetima. Ovaj lakši gornji dio je ono što je starijem dizajneru obuće Vianneyu de Montgolfieru i njegovom timu dalo prostor za dodavanje dodatnog milimetra pjene na petu i još četiri na prednje noge. Te su promjene proširile i bazu cipele, dajući malo više stabilnosti i stvarajući dodatni prostor u nožnom prstu. Mekano ojastučenje stavljeno je u petu kako bi se poboljšalo prianjanje, donijela meka udobnost oko stražnjeg dijela stopala i zaštitila Ahilova tetiva od ozljeda. Sustav vezivanja također je bio pomaknut kako bi se smanjio pritisak na vrh stopala. Ova posljednja promjena pružila je dovoljno prostora za ogroman zamah koji bi se postavio niz medijalni bok i preko prednjeg dijela; potez za koji se kaže da je motiviran činjenicom da je Kipchoge obično "prvi koji je prešao ciljnu liniju", što je značilo da je uvijek fotografiran s prednje strane, što ga čini najboljim mjestom za ikonični logotip marke.
Još jedan svjetski rekord pada
Do 2019. godine drugi su brendovi konačno počeli dizajnirati vlastite super cipele, a Nikeovi sportaši nastavili su dominirati maratonom. U travnju je Kipchoge osvojio svoj četvrti Londonski maraton u drugom najbržem vremenu u povijesti do tog trenutka, srušivši vlastiti rekord u tom procesu, dok su drugo i treće mjesto također otišli trkačima koji nose Vaporfly. U ženskoj utrci, još jedna kenijska trkačica po imenu Brigid Kosgei postala je najmlađa žena koja je osvojila događaj, postavljajući nju i Nike Vaporfly za veliku godinu zajedno. U rujnu je postavila novi rekord staze na Great North Runu, ali njezin najveći uspjeh došao je samo mjesec dana kasnije na Chicago Marathonu. U Londonu je nosila Vaporfly 4%, ali je novi Vaporfly NEXT% objavljen u srpnju, pa je odabrala ažuriranu verziju za svoju Chicago trku, kao i mnogi drugi sportaši, što je dovelo do mora svijetlih ružičastih tenisica na događaju. Nakon što je pobijedila godinu dana ranije, Kosgei je bila u dobroj formi da to ponovno učini 2019. godine i osjećala se još više motivirana svojim sunarodnjakom, Eliudom Kipchogeom, koji je upravo istrčao prvi ikad sub-dvosatni maraton u Nikeovom novom prototipu super cipela. Izašla je tako brzim tempom da je većina njezinih natjecatelja pala do trenutka kada je dosegla 10 km, a na pola puta bila je više od jedne minute ispred dugogodišnjeg svjetskog rekorda Paule Radcliffe, koji je bio na mjestu od 2003. godine. Nastavila je razbijati to vrijeme za 81 sekundu, završivši u 2:14:04 i pobijedivši sljedećeg trkača za gotovo sedam minuta.
Još jedna dominantna godina
U 2019. godini jaz između Nikea i njegovih suparnika se povećao, a trideset i jedno od trideset i šest mjesta na postolju na Svjetskom maratonu Majors odlazi sportašima koji nose Vaporfly. Bilo je toliko popularno da je na utrci Hakone u Japanu u siječnju 2020. više od 80% terena trčalo u cipeli. Kao i svjetski rekord ženskog maratona, brojni su rekordi tečaja bili srušeni, a bilo je čak i izvješća o sportašima koji su se natjecali za druge marke u kamufliranim verzijama Vaporfly samo da bi držali korak sa svojim vršnjacima koje sponzorira Nike. Neki članovi trkačke zajednice vjerovali su da je prednost koju je dao bila prevelika, a početkom 2020. godine, s Nike Alphafly sada čini ljude još bržima, World Athletics uveo je nova ograničenja na dizajn sportske obuće.
Strogi propisi
Određeni sportaši pozivali su Svjetsku atletiku da promijeni zakone sporta kako bi ograničila takozvane super cipele otkad je izvorni Vaporfly izašao, ali u početku je bilo teško za organizaciju odrediti točno koji dio dizajna daje trkačima tako veliku prednost. Do 2020. odgovor je bio jasan: bila je to kombinacija impozantnog snopa pjene i ploče od ugljičnih vlakana. Nakon glasina da je Kipchogeova Alphafly imala tri takve ploče, World Athletics ograničio je sve buduće tenisice na jednu "krutu ugrađenu ploču ili oštricu (bilo kojeg materijala)", navodeći da bi mogla "biti u više od jednog dijela, ali ti dijelovi moraju biti smješteni uzastopno u jednoj ravnini (ne složeni ili paralelno) i ne smiju se preklapati." Potplat je također bio ograničen na "maksimalnu debljinu ne veću od 40 mm". Osim toga, WA je izmijenio pravila o prototipovima, propisujući da "Od 30. travnja 2020. svaka cipela mora biti dostupna za kupnju bilo kojem sportašu na otvorenom maloprodajnom tržištu (online ili u trgovini) u razdoblju od četiri mjeseca prije nego što se može koristiti u konkurenciji." Svaka cipela koja ne ispunjava kriterije smatrala bi se prototipom i stoga nije dopuštena u formalnom natjecanju. World Athletics otišao je korak dalje, naređujući dublju istragu tehnologije trčanja cipela kako bi se utvrdio njezin utjecaj na integritet sporta. Nike je odgovorio rekavši da će pravila "dugoročno gušiti inovacije", ali mnogi su ih pozdravili, a neki su mislili da je WA trebao staviti još teža ograničenja na debljinu potplata.
Olimpijska suđenja 2020. godine
Ključno za Nike, i Vaporfly i Alphafly ostali su legalne trkaće cipele, a svi rekordi postignuti u njima i dalje su se smatrali valjanima. Obje siluete nastavile su snažno nastupati u globalnim natjecanjima, a suđenja za olimpijski maraton 2020. pokazala su koliko je Nikeova pozicija bila zapovjedna u svijetu trčanja na daljinu. U utrci u kojoj je nekoliko sportaša pod pokroviteljstvom drugih marki pokušalo sakriti činjenicu da su nosili Vaporfly grubim slikanjem vanjske crne boje, pokazalo se da se 94% sudionika koji su završili utrku natjecalo u cipelama s pločom od ugljičnih vlakana. Do tog trenutka, sportaši su shvatili da će biti ostavljeni ako to ne učine, a unatoč činjenici da Nike više nije jedina tvrtka koja proizvodi takvu obuću, na događaju je još uvijek bilo 408 trkača koji su nosili neku vrstu Nike dizajna. To je uključivalo 65 muškaraca i 148 žena u Vaporfly NEXT%, s 53 muškaraca i 95 žena koji su nosili novu Alphafly. Dok su Nike cipele osvojile samo jedno postolje u ženskoj utrci, dominirale su muškom, a Galen Rupp i Jacob Riley osvojili su prvo i drugo mjesto u Alphafly i Abdi Adbirahman koji su završili treći u Vaporfly.
Iznenađujuća pobjeda
U mjesecima koji su uslijedili, napredniji Alphafly postao je go to opcija za mnoge vrhunske maratonce. Ipak, neki su nastavili koristiti Vaporfly, a etiopska Shura Kitata iznenadila je sve pobjedom na odgođenom londonskom maratonu 2020. u starijoj cipeli unatoč natjecanju s nositeljima Alphafly kao što su trećeplasirani Sisay Lemma i monumentalni talent Eliuda Kipchogea, koji je zabilježio svoj prvi maratonski poraz u sedam godina završivši na šestom mjestu. U jednom od najuzbudljivijih finala bilo kojeg maratona, Kitata je nadmašila kenijskog sportaša Vincenta Kipchumbu, koji je nosio adidas Adizero Adios Pro, dokazujući tako da njemački brand još uvijek ima posla kako bi nadoknadio borbu super cipela.
Još jedna promjena pravila
Zbog globalne pandemije Londonski maraton 2020. održan je bez gledatelja, a otkazana su i mnoga druga međunarodna događanja, uključujući četiri od šest maratonskih majora. To je uzrokovalo poremećaje za sportaše poput Kipchogea, čije su slabije performanse neki pripisali nedostatku gledatelja, a utjecalo je na Nikeove planove za nova izdanja. U međuvremenu, World Athletics promijenio je neke od svojih novih propisa kako bi se prilagodio prototipu tenisica za trčanje, koji su bili veliki dio procesa dizajna. Slijedom te presude, određenim sportašima bilo bi dopušteno nositi takozvane "razvojne cipele" na odabranim natjecanjima u određenom razdoblju, obično u trajanju od jedne godine. To je još jednom otvorilo svijet atletike mogućnosti trkača koji se natječu u naprednoj obući koja nije dostupna drugim natjecateljima, što je dovelo do vrlo konkurentnog okruženja u kojem su različite marke oslobodile sve više i više moćnih super cipela tijekom sljedećih nekoliko godina.
Proširenje serije Vaporfly
Uglavnom zahvaljujući Alphafly, Nike je uspio ostati ispred svojih suparnika u mnogim utrkama, ali brand je ostao predan proširenju serije Vaporfly, lansirajući Nike ZoomX Vaporfly NEXT% 2 početkom 2021. godine. Novi dizajn dijelio je mnoge značajke sa svojim prethodnikom, uključujući isprobanu kombinaciju ploče od karbonskih vlakana i ZoomX midsole. Zapravo, jedina jedinica ostala je gotovo ista, a većina promjena dogodila se preko gornje. Najznačajnije, Nike je zamijenio Vaporweave tkaninu za projektiranu mrežu koja je bila prozračnija i malo mekša, u konačnici čineći ga udobnijim na nekoliko načina. Sintetički slojevi oko prednjeg dijela stopala daju dodir više izdržljivosti, dok je sustav ofsetnih vezica ažuriran elementima inspiriranim Alphafly, kao što su sigurnije urezane vezice i pažljivo postavljena podloga na blago preoblikovanom jeziku, što je ublažilo pritisak čipke. Kao i prethodne iteracije, Vaporfly NEXT% 2 imao je prepoznatljiv tekst otisnut na svom središnjem potplatu koji se pozivao na njegovu znanstvenu pozadinu i uspješnu povijest s riječima "Mjereno u laboratoriju. Potvrđeno s medaljama i zapisima." i "Projektirano u točnim specifikacijama trkača svjetske klase."
Povratak u obrazac
U želji da se oporavi od razočaravajuće 2020. godine, Kipchoge je u travnju 2021. obukao novi Vaporfly za maraton misije NN. Pandemija je još uvijek izazivala pustoš na sportskim događajima diljem svijeta, a maraton samo za pozivnice morao se premjestiti iz Hamburga u zračnu luku Twente u Nizozemskoj, gdje se održao bez publike uživo. Prije utrke, Kipchoge je sugerirao da mu je londonski maraton pokazao kako trčati bez publike koja ga je bodrila, a to je postalo jasno kad se vratio svojim najboljim rezultatima s čvrstom pobjedom i vremenom koje više odgovara tako divnom prvaku. Bila je to idealna priprema za odgođene Olimpijske igre u Tokiju, koje su se trebale održati iza zatvorenih vrata u srpnju i kolovozu 2021. godine. U poznatim scenama, deseci trkača nosili su Vaporfly NEXT% 2, prepoznatljivu bijelu i ružičastu boju koja se jasno isticala na nogama. Kipchoge je još jednom bio na vrhu svoje igre, ostajući s vodećim paketom kako se postupno smanjivao na samo nekoliko ljudi. Nakon što je prešao 30 kilometara, polako se odvojio od preostalih izazivača, branivši naslov ispred Abdija Nageeyea iz Nizozemske i Bashira Abdija iz Belgije, koji su obojica trčali u Nike Vaporfly. Cipela je bila manje dominantna u ženskoj utrci, ali je ipak pomogla Brigid Kosgei da osvoji olimpijsku srebrnu medalju.
Čarolija Kelvina Kiptuma
Tijekom sljedećih nekoliko godina, Alphafly je usvojen od strane sve više i više elitnih trkača, što je rezultiralo daljnjim rekordnim podvizima koji su nadmašili čak i one Vaporfly. Unatoč prisutnosti naprednijeg dizajna, izvorna super cipela zadržala je snažno praćenje među širokim rasponom trkača, a još uvijek je pronašla neke prilike za sjaj zahvaljujući zapanjujućem talentu mladog Kenijca po imenu Kelvin Kiptum. Otrčao je samo tri maratona u svojoj kratkoj karijeri, pobijedivši sve njih u rekordnim vremenima. Ovaj neviđeni niz kulminirao je Kiptumom koji je oborio svjetski rekord na čikaškom maratonu 2023. godine. Tog dana, nosio je Alphafly, ali za svoje druge dvije pobjede, trčao je u Vaporfly NEXT% 2. Njegov prvi natjecateljski maraton bio je u Valenciji u prosincu 2022. godine, gdje je pokazao svoj potencijal postajući tek treći čovjek koji je prošao manje od dva sata i dvije minute, s vremenom od 2:01:53 - daleko najbrži debi ikad zabilježen. Samo nekoliko mjeseci kasnije, trčao je još brže na londonskom maratonu, srušivši Kipchogeov rekord staze i pao samo šesnaest sekundi manje od svog svjetskog rekorda.
Nike ZoomX Vaporfly NEXT% 3
Nedugo prije uspjeha Kiptuma na Londonskom maratonu, Nike je najavio izlazak svoje sljedeće super cipele, Vaporfly 3. Naplaćena kao "svestrana trkaća cipela koja može pomoći trkačima da pokriju bilo koju udaljenost" i izgrađena na temelju povratnih informacija od elitnih i svakodnevnih sportaša, pohvalila se glatkijom tranzicijom kroz stopalo, boljom stabilnošću i još većim povratom energije od prethodnih modela. Ova poboljšanja je isporučila "reduktivna geometrija ZoomX središnjeg potplata", čija je konveksna prednja noga, ispupčena peta i klinasta stražnja strana donijela veću udobnost i stabilnost. Malo tanji potplat vafla s dodanim perforacijama smanjio je težinu cipele, a također je napravio mjesta za dodatni klizač osjetljive ZoomX pjene koja je Nikeu omogućila da maksimizira ograničenje visine od 40 mm. U međuvremenu, gornji dio je tkan zajedno od čvrstih Flyknit pređa za lagani, prozračni i podržavajući osjećaj, s offset peta šav kako bi se smanjilo trljanje. Jedna od najranijih boja koja je objavljena bio je ikonični Prototip, koji je počastio opsežan proces razvoja originalnog Vaporfly s posebnim detaljima dizajna kao što je identifikacijski broj weartestera otisnut na potplatu i pretjerani bočni preljev koji se preklapa s sredinom gornjeg potplata, baš kao i logotip na Breaking2 Vaporfly.
Revolucionarna cipela za trčanje
Priča o Nikeu Vaporfly započela je prije više od deset godina, ali i danas očarava trkačku zajednicu. Bio je to jedan od najpionirskijih dizajna cipela u povijesti, uzrokujući seizmički pomak u industriji obuće na koji je gotovo svaka marka, sportaš i upravljačko tijelo moralo reagirati. Nijedno od njegovih postignuća ne bi bilo moguće bez stotina sportaša koji su dali svoje vrijeme, energiju i podatke Nikeovom istraživačkom timu, a Eliud Kipchoge je veliki dio razloga zašto je Vaporfly postao takav globalni fenomen. Pomicanjem granica ljudskog djelovanja pokazao je da nijedan čovjek nije ograničen, nadahnuvši tisuće ljudi da u tom procesu postanu bolji trkači. Na mnogo načina, Nike je učinio istu stvar za tehnologiju, dokazujući da je još uvijek moguće pomaknuti granice inovacija naprijed zauzimanjem radikalno drugačijeg pristupa dizajnu obuće. Iako su neki klevetali Vaporfly, mnogi su ga voljeli, a trčanje kulture ne bi bilo isto bez nje. Nasljeđe Vaporfly je takvo da ga nikada neće zaboraviti, bilo od strane onih koji se natječu u njemu ili od strane onih koji gledaju sa strahopoštovanjem kao najveći svjetski trkači na daljinu koji su srušili rekord nakon rekorda. To je jednostavno najinovativnija tenisica za trčanje u povijesti sporta.