SPORTSHOWROOM

Nike

Alphafly

Vrhunsko sportsko odijelo.

Alphafly
© Nike

Skoro promašaj

6. svibnja 2017. tri afrička trkača na daljinu stala su na stazi Autodromo Nazionale di Monza u Italiji. Arena Formule 1 pomno je odabrana kao lokacija za Nikeov ambiciozni projekt Breaking2 zbog povoljnih uvjeta za trčanje, za koji se brend nadao da će omogućiti jednom od sportaša da učini nešto bez presedana: završi maraton za manje od dva sata. Čovjek koji je bio najbliži tog dana bio je hrabri Kenijac Eliud Kipchoge. Već je osvojio više svjetskih maratonskih majora i bio je jedan od najvećih trkača svih vremena. Unatoč tome što je za samo nekoliko sekundi pao na svoju dvosatnu metu, on i Nike još uvijek su vjerovali da je to ostvariv cilj; samo su trebali pročistiti svoj plan. U mjesecima koji su uslijedili, par je blisko surađivao kako bi stvorio elitnu tenisicu za trčanje koja bi konačno mogla odvesti sportaše ispod dvosatne oznake maratona. Ovaj revolucionarni komad obuće bio je Nike Alphafly.

© Nike

Potraga za brzinom

Nikeov razvoj visokotehnološke cipele za trčanje na daljinu započeo je sredinom 2010-ih, kada je otkrivena snažna kombinacija ploče od karbonskih vlakana i ZoomX pjene. Inženjeri obuće marke otkrili su da bi središnji potplat koji sadrži ova dva elementa u ispravnom rasporedu mogao potaknuti sportaše naprijed velikom brzinom, a inovacija je proizvela Nike Zoom Vaporfly 4%, tako nazvan zbog svoje navodne sposobnosti poboljšanja učinkovitosti trčanja za 4%. Bio je to prototip ove cipele koju su Kipchoge i drugi natjecatelji nosili tog dana u Monzi, s općim izdanjem samo nekoliko mjeseci kasnije.

© Nike

Rušenje rekorda

Tijekom sljedeće dvije godine, serija Vaporfly bila je odgovorna za niz medalja u muškim i ženskim maratonima, kao i Kipchogeov svjetski rekord 2018. godine, koji je postavio na Berlinskom maratonu 2018. godine, i svjetski rekord ženskog maratona Brigid Kosgei, koji se dogodio na događaju 2019. u Chicagu. Kipchoge je skratio više od minute vremena sunarodnjaka Dennisa Kimetta 2014. godine, završivši u 2:01:39, dok je Kosgei isto učinio s 16-godišnjim rekordom Paule Radcliffe s londonskog maratona 2003. godine, prešavši crtu u 2:14:04. Također iz Kenije, Kosgei je dijelom bio inspiriran Kipchogeom. Dok je izašla na stazu u Chicagu, imala je dodatni poticaj motivacije zahvaljujući njegovim najnovijim podvizima, koji su se dogodili samo dan ranije na događaju pod nazivom Ineos 1:59 Challenge.

© Nike

Izuzetno težak zadatak

Prije pojave Nike Vaporfly, pitanje hoće li ijedan trkač ikada ići ispod dvosatne oznake bilo je žestoko raspravljano. Oni poput etiopskog atletičara Haile Gebreselassie, koji je jednom držao svjetski rekord u maratonu u razdoblju od četiri godine, sugerirali su 2011. da će to biti moguće u narednih 20 do 25 godina, dok su drugi poput kenijskog trkača na duge staze Samuela Wanjirua, čiji je olimpijski rekord u maratonu od 2:06:32 stajao gotovo 16 godina, vjerovali da nitko neće moći ići mnogo ispod dva sata i dvije minute. Čak su i istraživači koji su koristili znanstvene podatke temeljene na trendovima u svjetskim rekordnim vremenima teoretizirali da nitko neće trčati ispod dva sata do negdje između 2028. i 2040. godine. U svakom slučaju, konsenzus je pokazao da je to izuzetno težak, ako ne i nemoguć zadatak. Ništa od toga nije dovelo Eliuda Kipchogea do Ineos 1:59 izazova 12. listopada 2019., s jednom stvari na umu: postati prva osoba koja je trčala maraton u manje od dva sata.

© Nike

Povoljna lokacija

Ineos 1:59 Challenge najavljen je 6. svibnja 2019., točno 65 godina otkako je engleski trkač na srednjim prugama Roger Bannister postigao prvu minutu od četiri milje. Samo nekoliko mjeseci kasnije, Kipchoge je iskoristio ovu znamenitost i druge kao motivaciju u svom pokušaju da napravi povijest u parku Prater u Beču; još jedan tečaj odabran zbog dobrih uvjeta rada. U to doba godine, vrijeme je bilo općenito hladno, a park je uglavnom ravan, a ruta je imala samo 2,4 metra nagiba, što znači da se energija ne bi izgubila zbog promjena u visini. Smješten u prirodnom bazenu, grad je ponudio Kipchogeu visoko oksigenirani zrak za pokretanje svoje vožnje, dok je vremenska zona usko odgovarala njegovoj trening bazi u Kaptagatu, Kenija, gdje je trčao 124-140 milja tjedno u pripremi, čime je minimizirao bilo kakav poremećaj u spavanju i prehrani tijekom događaja. Konačno, tračnice u parku Prater bile su obložene drvećem, pružajući prirodni štit od vjetra tako da se Kipchoge ne bi morao boriti protiv njega dok je trčao.

© Nike

Optimizacija uvjeta

Baš kao i u Monzi, Nike je također optimizirao uvjete na druge načine, regrutirajući tim od 41 pacemakera (35 glavnih trkača i 6 rezervi) kako bi pomogao svom zvjezdanom trkaču. Trebali su biti usmjereni zelenim laserima projiciranim na tlo ispred njih kako bi dosljedno išli točno onim tempom potrebnim za uspjeh Kipchogea. Ova elitna momčad uključivala je neke od najboljih sportaša iz cijelog spektra trčanja na daljinu, od bivšeg europskog osvajača zlatne medalje Henrika Ingebrigtsena na 1500 metara i njegova dva jednako talentirana brata do ugandskog stručnjaka za planinsko trčanje Joela Ayeka i nekih sportaša koji su bili dio događaja Breaking2, kao što je peterostruki olimpijac Bernard Lagat. Dok su ti pacemakeri bili raspoređeni u trokut izravno ispred Kipchogea, sportaši na Ineos Challengeu trčali su u V obliku koji se sastojao od 7 trkača, s njim u bazi i još dva smještena na leđima, svaka se skupina okretala nakon svakog kruga od 9,6 km kako bi napravila mjesta za novu momčad sa svježim nogama. Ispred ove precizno strukturirane formacije nalazio se automobil koji je prikazivao projicirano vrijeme i usmjeravao tempirane lasere na pod. Također je djelovao kao barijera, čime je povećao učinke otporne na vjetar cijelog tima. U međuvremenu, pažljivo pripremljena pića koja sadrže visoke razine ugljikohidrata isporučivat će pomoćno osoblje na biciklima kako ne bi prekinuli utrku. To je bio dio prehrambene strategije koja je imala za cilj pružiti Kipchogeu optimalnu količinu goriva za napajanje mišića od početka do kraja.

© Nike

Unesite Alphafly

Na dan trčanja stazu su obrubile tisuće gledatelja, dajući potpuno drugačiju atmosferu prilično prigušenom osjećaju u Monzi, gdje su bili prisutni samo članovi tima za podršku. Sam Kipchoge zatražio je ovu promjenu, vjerujući da će bolje nastupati u trkačkom okruženju s navijačima koji ga bodre sa strane. Planirao je krenuti u 8:15 ujutro, što se također smatralo najboljim vremenom za dobivanje velike publike dok su temperatura i vlaga još uvijek bili na razini pogodnoj za trčanje. Kipchoge je bio vrlo samouvjeren, rekavši da "nema sumnje" o premlaćivanju dvosatne oznake i govoreći o "kada" će to učiniti, a ne "ako". Ova nevjerojatna mentalna snaga bila je značajan dio razloga zašto je Kipchoge imao tako uspješnu karijeru, ali iako je to bila jedna od njegovih najvećih osobnih snaga, također mu je pomogla moćna obuća. Tog dana u Beču, trčao je u tajanstvenom prototipu za potpuno novu siluetu: Nike Alphafly.

© Nike

Ključna inovacija

U to vrijeme, malo se znalo o Alphafly. Fotografije su se već pojavile na društvenim mrežama godinu dana ranije, ali su slike bile zrnate i nije bilo jasno kako se točno razlikuje od dizajna Vaporfly. Međutim, na dan utrke, najvažnija inovacija Alphafly bila je jasna jer su prozori u središnjem potplatu otkrili prisutnost Zoom Air jastuka u prednjem dijelu stopala. Poznat po svojim snažnim svojstvima vraćanja energije, Zoom Air bio je idealan treći element u onome što Nike sada naziva svojim "sustavom brzine", djelujući kao opružni jastučić koji pokreće trkača naprijed sa svakim korakom. Druga dva dijela ovog sustava bila su ZoomX pjena i ploča od karbonskih vlakana, od kojih su oba korištena kako bi Vaporfly bila izuzetna tenisica za trčanje. Međutim, opsežna testiranja pokazala su da Zoom Air proizvodi najbolji povrat energije, pa je marka izgradila Alphafly oko ovog najsuvremenijeg jastuka.

© Nike

Izvanredan trčanje

Podržan ovim moćnim tehnologijama, Eliud Kipchoge vodio je nevjerojatan maraton u parku Prater. U Monzi je počeo brzo i završio sporo, a za vrijeme svog svjetskog rekordnog maratona počeo je polako i završio iznimno brzo, ali u Beču je počeo snažno i nikad nije odustajao, trčeći svaku dionicu od 5 km stalnim tempom od nešto više od 14 minuta, prije nego što se ispružio u posljednja dva kilometra dok je gurao da ide ispod svoje mete. Nakon što je stigao do zadnjih 500 metara, Kipchoge je počeo ubrzavati, a tim za podršku preselio se u stranu kako bi došao i sprintao prema cilju. Komentatori su njegovo trčanje opisali kao "dar svijetu", rekavši kako su "presretni" što su vidjeli kako veliki čovjek postiže svoj cilj. Čak su usporedili trenutak s Neilovim slijetanjem na Mjesec, četiri minute udaljenosti Rogera Bannistera i osvajanjem Everesta od strane Edmunda Hillaryja dok je gomila pozvala Kipchogea kroz posljednjih 300 metara uz zaglušujuću potporu. Prije nego što je prešao crtu, udario je prsima u slavlju kao da ima snage ići ravno u drugi maraton, prije nego što je završio u vremenu od 1: 59: 40.2. Odmah ga je zagrlila njegova supruga Grace, koja ga nikada prije nije vidjela kako trči uživo, dok su ga komentatori nastavili hvaliti, opisujući trčanje kao "remek-djelo koje nikada neće biti zaboravljeno". Tim pacemakera došao je da mu čestita, podižući velikog trkača preko glave i navijajući za slavlje. U intervjuu neposredno nakon utrke, Kipchoge je govorio o svojoj želji da inspirira ljude pokazujući im da "nijedan čovjek nije ograničen" i o svom očekivanju da će više ljudi trčati manje od dva sata. Također je odao počast pacemakerima, koji su bili bitan dio rekorda, rekavši da su "među najboljim sportašima ikada na svijetu". 

© Nike

Glasine i špekulacije

Nakon Ineos 1:59 izazova, sportaši i gledatelji širom svijeta bili su zadivljeni Kipchogeovim postignućem, iako je umjetna priroda uvjeta značila da se njegovo vrijeme ne može računati kao službeni svjetski rekord. Međutim, Guinnessova je diskografska kuća to prihvatila, nazvavši je "najbržom maratonskom udaljenošću (muški)" i "prvim maratonskim trčanjem kraćim od dva sata". To je privuklo masu pažnje, a mnogi su postali znatiželjni o cipeli koju je nosio za to. Uskoro su glasine oko dizajna kružile društvenim mrežama i sportskim vijestima, od kojih su neke sugerirale da ima ne jednu, već tri ploče od ugljičnih vlakana i dva para mahuna Zoom Air naslaganih jedna na drugu. Ova pogrešna predodžba proizašla je iz sheme koja je podijeljena na internetu u svjetlu događaja koji pokazuje jedan od mnogih patenata za koje se Nike prijavio tijekom dizajniranja Alphafly. To, međutim, nije bila cipela koju je nosio taj dan, kao što je potvrdio Nikeov potpredsjednik Footwear Innovation, Tony Bignell, koji je od tada izjavio da ima samo jednu središnju ploču; isti broj kao i verzija općeg izdanja koja je izašla 2020. godine.

© Nike

Promjena pravila

Bignellova tvrdnja bila je važna u svom vremenu, nakon odluke Svjetske atletike koja je zabranila upotrebu bilo koje tenisice s više od jedne ploče od karbonskih vlakana u službenom natjecanju. Presuda je također ograničila visinu potplata na 40 mm kao način kontrole snage moderne "super cipele" i osiguravanja poštenog natjecanja u budućim utrkama. Srećom za marku, Alphafly se uklapa samo u ove granice, a budući da bi ažurirana pravila ograničila prototipove od travnja 2020., sportaši bi ga mogli nositi na Olimpijskim maratonskim suđenjima u Sjedinjenim Državama 29. veljače. U iznenađujućem potezu, Nike je odlučio ponuditi besplatan par Alphaflysa bilo kojem sportašu koji se natječe, a ne samo onima koje sponzorira brand. Trkači nisu bili obvezni nositi cipelu, ali činjenica da ju je Nike stavio na raspolaganje svima značila je da nitko ne može tvrditi nepošteno zbog ograničenog pristupa, kao što su učinili s Vaporfly. U prosincu iste godine, World Athletics je napravio daljnje promjene u svojim propisima oko prototipova nakon što se nekoliko tvrtki žalilo da nisu u mogućnosti provesti odgovarajuće testiranje novih modela. To je omogućilo korištenje takozvanih "razvojnih cipela", iako samo "od strane određenih sportaša na određenim natjecanjima" u navedenom dvanaestomjesečnom razdoblju. 

© Nike

Pjena koja vraća energiju

Tajna uspjeha Vaporfly-a bio je njegov pametan spoj performansi, a Alphafly nije bio drugačiji. U stvari, nosio je mnoge iste napredne tehnologije trčanja kao i njegov prethodnik. Njegov središnji potplat izrađen je od ZoomX pjene, koja je bila odgovorna za veliki dio energije povratka sportaša koji su primili dok su trčali u njemu. Nike je prvi put proizveo specijaliziranu pjenu niske gustoće u 1990-ima, stavljajući je u kapice i druge dizajne poput 2000 Shox R4 tenisice. S vremenom je specifična formulacija pjene prilagođena različitim tipovima cipela, a u Alphafly je optimizirana da bude vrlo osjetljiva. Zapravo, studija iz 2018. otkrila je njegova nevjerojatna svojstva vraćanja energije, otkrivajući da, dok EVA nudi povrat od oko 66% i TPU 76%, ZoomX pjena daje 87% energije trkača natrag na njih sa svakim korakom. Osim što je snažno opružna, ZoomX pjena tvrtke Alphafly bila je mekana, podržavajuća i lagana, što je Nikeovim dizajnerima omogućilo stvaranje visokog, zdepastog potplata koji bi mogao pohraniti i vratiti daleko više energije od svojih suparnika bez dodavanja viška težine.

© Nike

stabilizirajuća ploča

ZoomX pjena bila je glavni čimbenik u funkciji Nike Alphafly, ali bi bila daleko manje učinkovita da nije bilo ploče pune duljine od karbonskih vlakana koja prolazi kroz njegovo središte. Nikeov konkurent, adidas, prvi je otkrio snagu takvih ploča dok je radio s istraživačima na Laboratoriju za ljudske performanse Sveučilišta u Calgaryju krajem 1990-ih. Jedan od tih istraživača prenio je ono što je naučio iz projekta studentu Geng Luo, koji je na kraju donio ideju Nikeu kada ga je marka zaposlila početkom 2010-ih, što je dovelo do Vaporflyove revolucionarne ploče od ugljičnih vlakana. Međutim, to nije bilo tako jednostavno kao samo stavljanje ove ploče unutar središnjeg potplata; značajka je morala biti pažljivo projektirana kako bi se osiguralo da je pomogla i nije spriječila trkača. S vremenom i testiranjem, Nikeovi stručnjaci za obuću oblikovali su ploču od ugljičnih vlakana u oblik poput žlice koji je prirodno vodio stopalo kroz svaki dio koraka, a također prenosi sile koje djeluju na njega prema prednjem dijelu kako bi pokrenule trkača prema naprijed. Osim toga, imao je učinak ukrućivanja koji je neutralizirao inherentni nedostatak stabilnosti i koordinacije u mekoj ZoomX pjeni, čime je Alphafly dobio obje ove bitne značajke. Kada je ploča od karbonskih vlakana prvi put uvedena, smatralo se da je glavna komponenta iza revolucionarne elastičnosti super cipele, što je dio razloga zašto je na kraju ograničena Svjetskom atletikom. Međutim, pokazalo se da ima više stabilizirajući učinak, kontrolirajući i usmjeravajući povrat energije proizvedene ZoomX pjenom tako da je pružena trkaču u točno pravom trenutku: kada su odgurnuli iz prednjeg dijela noge. U tom je trenutku treći dio Nikeovog sustava brzine – Zoom Air – došao na svoje.

© Nike

Odzivni jastuk

Kao i ZoomX pjena, Zoom Air je bio prisutan od 1990-ih, a Nike je stalno mijenjao svoj dizajn kako bi prilagodio svoje efekte jastuka svakoj određenoj cipeli. Za Alphafly, to je značilo stavljanje dvije kružne kapsule na obje strane prednjeg dijela stopala, gdje bi mogle pružiti vrstu otpornosti i odziva potrebnu za napajanje trkača na velikim udaljenostima. Tijekom trčanja, prednji dio stopala nosi puno tereta jer je to mjesto s kojeg se sportaš lansira u sljedeći korak. Postavljanjem jastuka Zoom Air na točno to mjesto, Nike je zaštitio trkača od udara na cestu i osigurao im dodatni povrat energije u vrijeme kada je to bilo najpotrebnije. Doista, otkriveno je da Zoom Air, sa svojim opružnim vlačnim vlaknima, nudi više od 90% energije povratka nosiocu, stoga izuzetno propulzivan osjećaj Alphafly.

© Nike

Lagana gornja

Svaka od tih visokotehnoloških komponenti bila je ključna za revolucionarnu brzinu Nike Alphafly, ali zajedno su postali doista moćni. ZoomX pjena ublažila je udar stopala, prikupljajući i pohranjujući energiju iz trkača kako bi se vratili natrag dok su prelazili u sljedeći korak, ploča od karbonskih vlakana stabilizirala je cijeli proces vodeći stopalo naprijed u položaj gdje bi mogla postići maksimalnu snagu i brzinu, a Zoom Air podovi isporučili su konačni prasak povrata energije za vožnju trkača naprijed. Ova razrađena struktura nije bila jedini razlog zašto je Alphafly bio tako brz - također je imao napredni gornji dio izrađen od verzije Nikeovog teškog, ali laganog Flyknit materijala poznatog kao AtomKnit. Čak i lakši od ranijih verzija, AtomKnit je bio vrlo prozračan i apsorbirao je vrlo malo vode, dok je njegova fleksibilna priroda ponudila konturirano prianjanje i veliko zadržavanje oko stopala. Ova posljednja komponenta koja daje udobnost i štedi težinu učinila je Alphafly potpunom tenisicom za trčanje, a tijekom sljedećih nekoliko godina počela je dominirati natjecateljskim krajolikom.

© Nike

Pronicljivi podaci

Eliud Kipchoge ostao je ogroman dio dominacije Alphafly-a jer je početkom 2020-ih iznova i iznova dokazao svoje izvanredne sposobnosti. Više od toga, međutim, Kipchogeov rigorozni raspored treninga i elitni atletizam pomogli su Nikeu da s vremenom usavrši dizajn svoje premijerne tenisice za trčanje, što je zauzvrat bilo dobro za kenijskog maratonca, koji je kasnije izjavio da želi da Alphafly bude dio nasljeđa koje će ostaviti budućim trkačima. Iz svoje baze za obuku u Kaptagatu, ostao je u bliskom kontaktu s markom, hraneći se podacima o svojim svakodnevnim vožnjama i pišući vlastite personalizirane bilješke kako bi nadopunio svoje istraživanje. Dvojica su se sastajala nekoliko puta godišnje, kako na video pozivima tako i uživo, a Kipchoge je postao sastavni član razvojnog tima. Osim što je primao informacije prikupljene od njegovih treninga, Nike je također imao koristi od toga što je mogao analizirati svoje natjecateljske utrke, i dobre i loše. Nažalost, 2020. je bila u potonjoj kategoriji jer je Kipchoge u Londonu zabilježio svoj najgori ikad osmi maratonski plasman. Kao i svi drugi sportaši u to vrijeme, bio je otežan globalnom pandemijom Covid-a, ali bolja vremena ležala su pred njim jer je veteran trkač obranio olimpijski naslov na odgođenim igrama u Tokiju 2021. godine, pobijedivši s ogromnom razlikom od 80 sekundi - najvećom u gotovo pola stoljeća - što ga čini jednim od najstarijih muškaraca koji su osvojili događaj.

© Nike

Poboljšanje

Koristeći informacije dobivene od Kipchogea, kao i ostatak njegovog trkačkog tima i stotine drugih profesionalnih i povremenih trkača, Nike je uspio poboljšati Alphafly za svoju drugu iteraciju. Cilj je bio dati modelu još veću privlačnost povećanjem njegove već iznimne učinkovitosti kroz preciznu ravnotežu jastuka, pogona i težine koja bi pomogla svim trkačima da poboljšaju svoje performanse. Budući da je izvorni dizajn bio tako učinkovit, to je uključivalo samo male promjene: baza je proširena za veću stabilnost, a potplat je razrijeđen kako bi se omogućilo mjesto za fini dio ZoomX pjene ispod Zoom Air kapsula. To je dovelo do glatkog prijelaza kroz stopalo i povećanog povrata energije, dok je veći pad pete od 8 mm za razliku od prethodnih 4 mm potaknuo trkača da se nagne naprijed i najbolje iskoristi Zoom Air jastuk u prednjem dijelu noge. Dodano je malo dodatnog ojastučenja oko pete i preko vrha stopala, a ažurirani AtomKnit 2.0 gornji je dao bolju prozračnost uz udobnije prianjanje. Snaga kombinacija ZoomX pjene, ploče u obliku žlice od ugljičnih vlakana i prednjih Zoom Air mahuna inače je ostala nepromijenjena, dajući Alphafly 2 isti ultra-responzivni osjećaj kao i njegov prethodnik.

© Nike

Novi svjetski rekord

Iako male, ove prilagodbe su dale značajne rezultate, a Kipchoge je bio izvrstan u Nike Alphafly 2. Počeo je 2022. najavom hrabrog cilja: osvojiti svih šest svjetskih maratonskih majora. Nakon što je već izbacio London, Berlin i Chicago s popisa, skrenuo je pozornost na Tokio, gdje je postavio novi rekord staze od 2:02:40 na putu do veličanstvene pobjede. Međutim, jedan od najznačajnijih trenutaka Kipchogeove karijere došao je samo nekoliko mjeseci kasnije, kada je pokušao osvojiti Berlinski maraton četvrti put. Dolazeći na mjesto, koje je poznato kao izvrsno lovište za one koji žele srušiti svjetske rekorde maratona, Kipchoge se mogao vidjeti noseći svijetlo narančastu boju novog Nike Air Zoom Alphafly Next% 2 (Nike je do tog trenutka uklonio specifični 4% nadimak jer se vjerovalo da bi se učinkovitost mogla povećati još više kod određenih trkača). Uvjeti su bili gotovo savršeni za maratonsko trčanje, a Kipchoge je postavio nevjerojatan tempo kroz prvu polovicu utrke. Vodio ga je tako brzo da je zapravo prošao tri sekunde ispod vremena zabilježenog tijekom maratona Ineos Challenge, što je navelo promatrače da nagađaju da će možda učiniti isto u stvarnom okruženju utrke. Međutim, njegove su se podjele tada odvojile i postalo je jasno da to nije bio trenutak. Unatoč tome, još uvijek je izgledao kao da je pobijedio svoj svjetski rekord, a do 30 km, trčao je sam sa samo satom koji je pobijedio. Unatoč usporavanju u drugoj polovici utrke, imao je energiju za sprintanje posljednjih 500 metara, dolazeći u 2:01:09, točno 30 sekundi ispod svog prethodnog svjetskog rekorda.

© Nike

Znanost iza cipele

Zahvaljujući Kipchogeovim rekordnim podvizima, Nike Alphafly 2 bio je iznimno popularan 2022. godine. Njegova izvedba fascinirala je znanstvenike, vodeći neke da provode istraživačke projekte kako bi otkrili zašto je tako učinkovit. Jedno istraživanje provedeno na Sveučilištu St. Edward's u Austinu u Teksasu pokazalo je da Alphafly u prosjeku ima najbolju ekonomiju trčanja u usporedbi s najbližim konkurentima, čak i nadmašujući Vaporfly, koji je bio blizu drugi. Istraživanje je otkrilo da su sudionici noseći Alphafly proizveli najdužu duljinu koraka i imali snažan, brz, odskočni korak, a oni koji su najviše uložili u njega također su najviše iskoristili. Zapravo, otkriveno je da neki trkači mogu dobiti poboljšanje učinkovitosti od oko 6%, iako je točan iznos ovisio o stvarima kao što su oblik luka, širina stopala i hod. Ipak, ovaj sinergistički učinak učinio je Alphafly 2 izuzetnom kao natjecateljska cipela, kao i njegova sposobnost da smanji stres na nogama i zglobovima, što je omogućilo trkačima da se snažno guraju tijekom posljednjih faza utrke. Također je smanjio vrijeme oporavka između utrka, dajući trkačima priliku da uklope više događaja u trkaću godinu. U međuvremenu, Wouter Hoogkamer sa Sveučilišta u Coloradu napravio je testove na ploči od ugljičnih vlakana, pokazujući da je njegova krutost povećala rad stopala. Također je pokazao kako su oblik i geometrija Nikeovog patentiranog Flyplate-a radili u dogovoru s ZoomX pjenom kako bi generirali snagu, stabilnost i brzinu.

© Nike

Nike Air Zoom Alphafly Sljedeći% 3

Do 2023. godine Nike je već počeo raditi na svom sljedećem dizajnu Alphafly. Zbog rastuće konkurencije brendova poput adidasa, koji je proizveo cipelu koju je nosila Tigst Assefa kada je srušila svjetski rekord ženskog maratona Brigid Kosgei za više od dvije minute na Berlinskom maratonu, Nike Alphafly 3 morao bi biti ozbiljno dobar, a pokazalo se upravo to. Zahvaljujući nizu prilagodbi napravljenih na temelju opsežnih podataka uzetih od svih tipova sportaša, uključujući i najveći broj žena ikad testiranih za Nike trkaću cipelu, Alphafly 3 je preuzeo performanse trčanje na nove visine. Njegova velika jedinica ZoomX pjene maksimizirala je ograničenje visine od 40 mm i prvi put povezala jastuk u prednjem i srednjem dijelu stopala, stvarajući kontinuirani donji dio koji je poboljšao iskustvo trčanja poboljšavajući prijelaz peta-na-peta za one s različitim uzorcima udaraca stopala. Zoom Air jedinice ostale su na mjestu, kao i Flyplate s karbonskim vlaknima pune duljine, iako je bio nešto širi nego prije, a time i stabilniji. Također je imao laganiji i jednako hvatljiv potplat za brzi snimak, a gornji dio je izrađen pomoću najnovije mreže AtomKnit 3.0 za poboljšano zaključavanje, prozračnost i podršku srednjeg stopala. Integrirani sustav vezivanja s dodatnim ojastučenjem smanjio je pritisak čipke, a uzdignuti Flyknit Pods na petu ublažio je stražnji dio stopala, a istovremeno štitio Ahile od ozljeda. Cipela je također proizvedena korištenjem drugačijeg posljednjeg oblika koji je pružio bolju udobnost kroz luk stopala i smanjio trljanje, s oblikovanim socklinerom koji podržava ovaj novi niskoprofilni luk.

© Nike

Novi prvak u maratonu

Čak i prije nego što je Alphafly 3 pušten u javnost u siječnju 2024., već je bio na naslovnicama u svijetu trčanja na daljinu. Nike je postavio testni model poznat kao Dev 163 kroz svoje korake tijekom službenog razvojnog prozora dopuštenog Svjetskom atletikom, a Kipchoge je osvojio rekordni 5. naslov Berlinskog maratona u drugom brzom vremenu od 2: 02: 42 unatoč tome što je gotovo 39 godina. Međutim, to je bio podvig drugog kenijskog trkača, Kelvina Kiptuma, koji je stvarno napravio cipelu. Kiptum je već pokazao svoje vjerodajnice za maratonsko trčanje na svom debiju na Valencijskom maratonu 2022. godine, gdje je šokirao sve jer je postigao četvrto najbrže vrijeme u povijesti i oborio rekord staze za više od minute. U ovom trenutku u svojoj karijeri, Kiptum je favorizirao Nike Vaporfly 2, koji je nosio dok je imao još jednu izvanrednu pobjedu na Londonskom maratonu 2023. godine. Ovdje je otišao još brže nego u Španjolskoj, pobijedivši Kipchogeov rekord staze za više od minute i završivši u 2:01:25 - samo 16 sekundi iza svjetskog rekorda svog sunarodnjaka.

© Nike

Rekordna cipela

Nakon ove dvije nevjerojatne izvedbe, Kiptum je stigao na Chicago Marathon u listopadu 2023. s razvojnom cipelom Nike Air Zoom Alphafly Next% 3 na nogama i visokim očekivanjima na ramenima. U povoljnim uvjetima počeo je dobrim tempom, ostavivši većinu ostalih trkača iza sebe do 15. kilometra. Prošao je pola puta znatno brže nego što je imao u Londonu, ali još uvijek nije bio dovoljno brz da obori svjetski rekord. Međutim, u svojoj kratkoj karijeri, Kiptum je razvio reputaciju za brže kretanje prema posljednjim fazama svake utrke, a to je učinio ponovno, nakon 30 kilometara kako bi zabilježio izuzetno brz negativni razdvajanje tijekom sljedećih 5 kilometara. Što se više približavao cilju, postajalo je jasnije da će to učiniti, a na kraju je pobijedio u vremenu od 2:00:35. Bio je to prvi maraton u kojem je bilo tko otišao ispod dva sata i jedne minute, a bio je samo nekoliko sekundi udaljen od prosjeka od 21 km / h tijekom cijele utrke. Nakon njegove pobjede, Kiptum je izjavio da je bio oslobođen boli tijekom cijelog, baš kao iu drugim maratonima do tog trenutka, pokazujući nevjerojatnu podršku koju je dobio od Nikeovih super cipela. U međuvremenu, u ženskoj utrci, nizozemski trkač Sifan Hassan pokazao je da je Alphafly također sjajna ženska tenisica za trčanje, pobijedivši u rekordnom vremenu od 2:13:44, što je bio drugi najbrži ženski maraton do tog trenutka.

© Nike

Olimpijske igre u Parizu

Nike Alphafly 3 pušten je u javnost u siječnju 2024. godine, s amaterskim i elitnim sportašima koji žele dobiti svoje ruke na cipeli kako bi vidjeli može li im to pomoći da pobijede svoje najbolje osobne trenutke. Tijekom cijele godine isticala se na najvišoj razini, a neki su je hvalili kao najbržu maratonsku cipelu na Ljetnim olimpijskim igrama u Parizu. Dok je dolazak super cipela vidio svjetske rekorde u muškim i ženskim događajima više puta od Kipchogeovog napora 2018. godine, stvari su ostale stabilnije na Olimpijskim igrama. Rekord žena bio je na mjestu 12 godina, a muškaraca 16, a svaki rekord postavljen je u Nike tenisicama koje su prethodile eri ploče od karbonskih vlakana. Međutim, sve se to promijenilo 2024. godine, kada su oba rekorda pala. Dok je mušku utrku udobno osvojio etiopski rezervni trkač i adidasov sportaš Tamirat Tola nakon što je Kipchoge bio prisiljen napustiti dio puta, ženska utrka bila je nepredvidljiva drama koja je uključivala dvije najbolje trkačice i dvije najbolje tenisice tog vremena.

© Nike

Dva izuzetna sportaša

Na neki način, ženski maraton u Parizu predstavljao je suvremenu bitku između super cipela konkurentskih marki obuće. Iako je jasno da je sportaš najvažniji čimbenik u svakoj pobjedi, za Nike je bilo ključno da Alphafly pokaže svoju snagu izlaskom na vrh, pogotovo jer je trkač adidasa pobijedio u muškoj utrci. Najbolja Nikeova predstavnica bila je Sifan Hassan – svestrana nizozemska trkačica koja je već držala svjetske rekorde za jednosatnu vožnju, vožnju od jedne milje i, za vrlo kratko razdoblje od dva dana, 10.000 metara. Impresionirala je i na prijašnjim Olimpijskim igrama, osvojivši zlatna odličja na 5.000 i 10.000 metara, kao i brončanu medalju na 1.500 metara, nešto što nikada prije nije učinio niti jedan olimpijski sportaš. Bila je u dobroj formi, nakon što je trijumfirala na londonskom i čikaškom maratonu 2023. godine. Ranije na turniru osvojila je brončane medalje na 5.000 i 10.000 metara, ali joj je prioritet bio maraton koji se održao posljednjeg dana natjecanja. Njezin najveći izazov došla je od samog svjetskog rekordera, Tigst Assefa. Također u odličnoj formi, etiopski trkač na daljinu nadmašio je Kosgeijev svjetski rekord za 2019. godinu za dvije minute i jedanaest sekundi na Berlinskom maratonu 2023. godine, završivši u 2:11:53. Značajno je da je to bilo gotovo dvije minute brže od Hassanovog osobnog najboljeg rezultata 2:13:44, što je vjerojatno dalo Assefi mentalnu prednost.

© Nike

Dramatična utrka

Kada su se 11. kolovoza 2024. dvije najbrže trkačice u to vrijeme postrojile jedna pored druge, obje su bile na vrhuncu svojih moći i teleportirale su se s povjerenjem. Staza ispred njih bila je jedna od najizazovnijih u povijesti Olimpijade, s preko 400 metara nadmorske visine i spusta, a odvijala se u vrućem, vlažnom ljetu u glavnom gradu Francuske. Nakon pola puta, Assefa je bila na čelu vodećeg paketa, dok je Hassan zaostajao odmah iza. Kako su napredovali, sve više i više trkača odustalo je, ostavljajući pet dok su prošli 38 kilometara. Sa samo nekoliko stotina metara do kraja, Hassan i Assefa su ostali zajedno na fronti, i oboje su počeli sprintati za liniju. U trenutku grickanja noktiju, par je otišao rame uz rame, ali Hassan je na kraju pobijedio u bitci, povlačeći se za pobjedu za samo tri sekunde. Postavila je novi olimpijski rekord 2:22:55 i ušla u još veću povijest postajući jedina trkačica koja je osvojila olimpijsko zlato na 5.000, 10.000 i maratonu.

© Nike

Ruth Chepng’etich

U ovom trenutku, Nike sportaši su držali svjetski rekord za muški maraton i ženski olimpijski maraton, dok su adidas trkači bili u posjedu onih za žensku utrku i muške Olimpijske igre. Nike Alphafly 3 još uvijek nije dovršen. Na čikaškom maratonu 2024. godine uvjeti su bili idealni za brzu utrku, a kenijska atletičarka Ruth Chepng'etich bila je odlučna u namjeri da postigne snažnu izvedbu, pogotovo jer je ranije te godine bila izostavljena iz kenijske olimpijske reprezentacije. Nakon što je već pobijedila na događaju 2021. i 2022. godine, željela se vratiti s utrke 2023. godine u kojoj je izgubila naslov od Sifana Hassana i njezinog prototipa Alphafly 3.

© Nike

Još jedna izuzetna pobjeda

Prije nego što je počeo čikaški maraton, održan je dirljiv trenutak tišine za Kelvina Kiptuma, koji je nažalost preminuo ranije ove godine, što znači da nikada neće moći osporiti Kipchogeov sub-dvosatni maraton. Inspiriran svojim sjećanjem, John Korir vodio je drugi najbrži put ikad u Chicagu da pobijedi u muškoj utrci, postavljajući stvari lijepo za žensku utrku. Od samog početka, Chepng'etich je izašao iznimno brzo, natječući se za vodstvo s etiopskom Sutume Asefa Kebede, koja je izrazila svoju namjeru da rano postavi snažan tempo. Kebede je planirao proći na pola puta u 1:05:30 i završio je tako punu minutu brže, ali Chepng'etich je već bio 14 sekundi ispred nje. Kenijka je nastavila povećavati vodstvo tijekom druge polovice utrke, povlačeći sve dalje i dalje ispred Kebedea i ostalih trkača. Iako je usporila prema kraju, Ruth Chepng'etich postala je prva žena koja je u maratonu prošla ispod 2:11 i 2:10, pobijedivši Assefin rekord za 2023. godinu za gotovo dvije minute s nevjerojatnim vremenom od 2:09:56 i dokazujući strašnu snagu Nike Alphafly 3.

© Nike

Cipela za stvaranje povijesti

Danas se Nike Alphafly ističe kao jedna od najvećih tenisica u povijesti maratona. Formirala je nevjerojatna partnerstva s nekim od najbržih sportaša na svijetu i bila je odgovorna za višestruke titule na daljinu i svjetske rekorde. Međutim, to nije samo cipela za elitne izvođače; također je donijela brzinu i stil trkačima svih razina, koji su bili u stanju izazvati svoje najbolje osobne trenutke i postaviti ambicioznije ciljeve nego što su ikada mislili da je moguće. S Nikeovim kontinuiranim poticajem za atletsku izvrsnost koji neprestano potiče inovacije i sportaše poput Eliuda Kipchogea koji nadahnjuju trkače da idu izvan svojih granica, sljedeća Alphafly još uvijek može nadmašiti postignuća svojih predaka i napraviti još više sportske povijesti.

Read more

SPORTSHOWROOM koristi kolačiće. O našoj politici prema kolačićima.

Nastavak

Odaberite svoju zemlju

Europa

Amerike

Azija Pacifik

Afrika

bliski istok