SPORTSHOWROOM

Nike

React

Nova generacija pjenastog jastuka.

Nike React
© Nike

Povijest ublažavanja izvrsnosti

Nike je uvijek bio usredotočen na proizvodnju cipela s izvrsnim jastucima. Osnivači brenda, Bill Bowerman i Phil Knight, obojica su bili veliki trkači u svoje vrijeme, tako da su znali važnost cipela koje pružaju odgovarajuću podršku. U ranim danima tvrtke, Bowerman je shvatio koliko je vrijedna pjena bila kao materijal za jastuk, uvodeći ga u Nike Cortez i Nike Waffle Racer. Nakon toga, ostao je važan dio njihovog dizajna uz Nikeovu Air tehnologiju. Zatim, nakon više od četiri desetljeća inovacija, izumljena je nova vrsta pjene koja je promijenila našu percepciju o tome što jastuci za cipele mogu učiniti. Ovaj revolucionarni materijal zvao se Nike React.

© Nike

Razvoj pjene

Tijekom 20. stoljeća razvijale su se različite tehnologije pjenjenja, počevši od 1920-ih kada su se nove tehnike koristile za izradu gume u strukturu ispunjenu tisućama sićušnih mjehurića zraka, dajući joj mekan, spužvasti osjećaj. Ove metode su evoluirale tijekom sredine 1900-ih, naposljetku se probile u cipele. Ti su materijali bili svestrani i mogli su se oblikovati u različite konfiguracije ovisno o namjeni. Dok neke pjene imaju lagana, prozračna svojstva koja su savršena za upotrebu na gornjim dijelovima, druge nude podršku i izdržljivost, što ih čini boljim za srednje potplate. Jedna takva pjena je EVA (etilen vinil acetat), i upravo je taj materijal Bowerman dodao svojim dizajnima početkom 70-ih godina.

Nepremostiv izazov

Od tada su otkriveni novi procesi za izradu materijala, kao što je TPU (termoplastični poliuretan) - izdržljivija pjena koja je također vrlo fleksibilna. Međutim, glavni izazov za znanstvenike obuće oduvijek je bio izgradnja pjene koja ima cijeli niz svojstava koje bi sportaš mogao poželjeti u obući. To je bio slučaj s prethodnikom Nikeove React pjene, Lunarlonom. Debitirajući 2008. godine, pokazao se kao popularno poboljšanje na prethodnim dizajnima EVA pjene, pružajući dobru podršku i apsorpciju utjecaja uz mekano ublažavanje i odskakivanje. Međutim, unatoč nadogradnji na ranije pjene, još uvijek je bilo prostora za poboljšanje. Lunarlon je morao biti ojačan potpornim slojem koji je u konačnici smanjio njegovu učinkovitost dodavanjem težine, smanjujući fleksibilnost i ograničavajući njegovu sposobnost da osigura povrat energije - pojam koji se odnosi na sposobnost cipele da smanji količinu energije koja se gubi kroz potplat dok se stopalo kotrlja kroz svaki korak. Što je veći povrat energije, to duže nositelj može ići bez trošenja previše energije, što ga čini korisnom osobinom u sportu poput košarke i trčanja. Ako bi se potreba za ovim potpornim slojem mogla ukloniti, bilo bi moguće napraviti pjenasti jastučić koji je još lakši i vraća više energije. 

Kako su se 2010-te pojavile, tvrtke su počele raditi više na povratu energije, ali uvijek je bilo problema s uravnoteženjem prednosti potplata pjene - ako vam je pjena pružila dobar jastuk, nedostajao je povrat energije, a ako je vaša pjena bila izdržljiva, bila je i teška. Sportaši nikada nisu mogli imati sve idealne atribute u jednoj cipeli, tako da su uvijek ostajali da se žrtvuju na izvedbi. Međutim, to se sve uskoro promijenilo jer je Nike preuzeo izazov stvaranja cipele koja je lagana i izdržljiva, ali koja je također imala izvrstan povrat energije i vrhunski jastuk. 

© Nike

Razbijanje kalupa

Kako bi napravio tako ambiciozan komad opreme, Nike se okrenuo timu u svom laboratoriju za sportska istraživanja. Ova talentirana grupa znanstvenika i inženjera otišla je na posao, testirajući stotine kombinacija materijala i tehnika obrade dok nisu pronašli savršenu mješavinu. Kao i kod Lunarlona, oni su spojili dva različita polimera, ovaj put koristeći mješavinu termoplastičnih elastomera (TPE) i EVA kako bi stvorili novu sintetičku gumenu pjenu. Nakon više od 2000 sati trošenja i mnoštva prilagodbi, shvatili su da su pronašli nešto posebno jer je pjena zadržala svoju čvrstoću i mekoću, čak i nakon dugih sati strojnog testiranja. Po prvi put, Nike je dizajnirao sustav jastuka koji je okupio najtraženije karakteristike: odaziv, izdržljivost, mekoću i lakoću. Marka ga je nazvala "React" kako bi odrazila koliko se brzo pjena vraća u svoj izvorni oblik nakon što se stopalo podigne s njega, što je ono što dovodi do velikog povrata energije.

Rane ovjere

Prve cipele koje su sadržavale ovu izvanrednu novu pjenu napravljene su za košarku, omogućujući igračima da iskoriste svoj visoki povrat energije kako bi se brzo kretali i učinkovitije skakali, a također dobivaju bolju zaštitu od udara. React Hyperdunk 2017 Flyknit je pokrenuo stvari. Nosio ga je velikan Golden State Warriorsa Draymond Green tijekom pobjedničke NBA kampanje 2017. U svojoj ulozi napadača, Green je bio nevjerojatno svestran, što ga je učinilo savršenim igračem za prikaz Nikeovog jednako prilagodljivog novog materijala. Još jedan napadač, Blake Griffin iz LA Clippersa, odabran je za nošenje druge React cipele, Jordan Super.Fly 2017. Oba igrača voljela su cipele, a Griffin je bio posebno zadovoljan sa slobodom kretanja koju je mogao ostvariti, te je primao jastuke i vuču. To je bila idealna reakcija Nikeovih dizajnera, koji su napravili cipelu kako bi olakšali bolje kretanje po cijelom sudu. Prethodne košarkaške cipele često su bile namijenjene različitim tipovima igrača koji su radili na različitim pozicijama, ali tehnologija React značila je da su ih mogle nositi različite vrste igrača, podržavajući niz tipova tijela i stilova igre. 

© Nike
© Nike

Reagirajte na trkače

Nakon uspjeha tih početnih dizajna, React je predstavljen Nikeovom odjelu za trčanje, gdje su provedena daljnja istraživanja i testiranja kako bi se najbolje iskoristile njegove mogućnosti. Projekt je vodio direktor Advanced Footwear u Nike Runningu, Ernest Kim, koji je želio napraviti cipelu koja će zadovoljiti potrebe svake vrste trkača. Nakon što je vidio uspjeh trenera košarkaške pjene React, znao je da njegova nova cipela treba sadržavati i tehnologiju React, ali dok su Hyperdunk i Super.Fly obložili pjenu, želio je osloboditi da bude jedini element ispod trkačeve noge. Kako bi ga oblikovali u najbolji oblik i veličinu za to, Nikeovi istraživači prikupili su podatke o tome kako su se sportaši kretali dok su trčali, kao i kako su i gdje njihova stopala povezana s podom kako bi razumjeli gdje je najpotrebniji potporni jastuk i vuča. Koristeći ove informacije, stvorili su tlačne karte stopala od kojih su konstruirali odgovarajući React pjenasti potplat kako bi pružili optimalnu potporu i jastuk na najvažnijim mjestima. 

Zapanjujući rezultati

Prva tenisica koja je sadržavala ovaj potplat bila je Epic React Flyknit. Kako bi saznala koliko je dobar u usporedbi s Nikeovim prethodnim pjenama, Kim ga je ubacila u cipele s Lunarlonovim jastučićem. Rezultati su bili zapanjujući. Ne samo da je React pjena 11% mekša i 13% više energije vraća od svog prethodnika, već je bila i 30% lakša od komparativnog dizajna i daleko responzivnija. Kao da to nije dovoljno, druge studije su pokazale da je nevjerojatno izdržljiv u usporedbi s drugim pjenama, s sportašima koji su u stanju dobiti čak 20% više upotrebe od Nike React pjene, što ga čini najdužim trajanjem. Neki su ga testni trkači toliko voljeli da su htjeli više trčati. Sam Kim se čudio kako se React pjena poboljšala na prethodnim materijalima marke u svakom aspektu, a ne samo jednom ili dva područja - nevjerojatno postignuće. Te studije su Nikeu pružile dokaz o učinkovitosti Reacta, te su objavile intrigantnu sliku na svojim kanalima društvenih medija uoči objave Epic React Flyknita. Sadržavala je kalup za stopala koji se nalazio na vrhu sloja pjene na vrhu jastuka s donjim oprugama, naglašavajući mekoću i odskok cipele. Ispod slike je bio naslov koji je glasio "Inspiracija za trčanje inovacije koja se osjeća ovako (bez zapravo izgleda ovako)". Revolucionarni Nike Epic React Flyknit predstavljen je 22. veljače 2018.

© Nike

S prvim React pjenom za trčanje, Nike je podigao letvicu za cipele za trčanje, postavljajući novi standard za sve ostale u kategoriji. Kao i uvijek, brand je nastavio inovirati kako bi vidio koliko daleko se pjena može gurnuti. To je 2019. dovelo do puštanja Nike React Infinity Runa, koji je osmišljen posebno kako bi se smanjila učestalost ozljeda povezanih s trčanjem. Koristio je debeli potplat koji je sadržavao 24% više React pjene nego Epic React Flyknit 2 i bio je oblikovan u rokerski oblik. To je potaknulo lakše kretanje stopala i stvorilo lagani nagib prema naprijed u hodu trkača koji ih je gurao uzduž. Također je imao za cilj ograničiti pronataciju - prirodno kotrljanje stopala bočno tijekom kretanja, za koje se kaže da uzrokuje ozljedu. Nike je želio vidjeti koliko je učinkovit novi dizajn, pa se Matt Nurse, potpredsjednik Nike Sport Research Lab udružio s dr. Michaelom Ryanom u British Columbia Sports Medicine Research Foundation kako bi usporedio Infinity Run s drugom Nike tenisicom koja je izgrađena kako bi pružila izvrsnu kontrolu kretanja, Nike Air Zoom Structure 22. 226 muških i ženskih trkača poduzelo je 12-tjedni raspored treninga, na kraju kojeg su trčali polumaraton. Polovica je nosila Infinity, a druga polovica Strukturu. Rezultati su izašli u korist cipele s React pjenom, čija je stopa ozljeda bila 52% niža od one Strukture. To je bila izvanredna razlika koja je pokazala koliko je dobra React pjena. 

Podrška za svijet sporta

Naravno, Nike je bio željan iskoračiti naprijed s novim dizajnom Reacta, a u godinama nakon ovog istraživanja, raspon je proširen na druge sportove kao što su golf, skateboarding, nogomet i tenis. Ostao je veliki dio košarkaške i trkačke podjele, a dodan je u stalwarte oba sporta, uključujući Jordan 1 i Pegasus. Izdržljiv, lagan jastuk učinio ga je idealnim za upotrebu u modelima trail-run linije, pomažući trkačima dok se prebacuju između tipova površina. Nikeova poznata obuća za vježbanje teretane, Metcon, također je imala koristi od React pjene, pojavljujući se na React Metcon Turbo, gdje dodaje sposobnost cipele da uravnoteži responzivni jastuk sa stabilnošću i podrškom. Također je inkorporiran u neke od Nikeovih najpopularnijih tenisica, kao što su Air Force 1 React i Fontanka. Čak je kombiniran s poznatim sustavom Air jastuka u Nike Air Max 270 React. Dizajni poput ovog naglašavaju Nikeovu želju da napravi udobne cipele za svakodnevnu uporabu, kao i potpornu obuću za performanse. Ni na jednoj cipeli taj cilj nije bio jasniji od React Elementa 87, koji je dizajnirao dizajner inovacija u sportskoj odjeći Daryl Matthews. Koristeći podatke stvarnih sportaša, Matthews je stvorio cipelu temeljenu na performansama čiji su joj tehnički aspekti također dali jedinstven izgled koji ju je nevjerojatno dobro primio prilikom objavljivanja. Nakon toga uslijedio je sličan model nazvan React Element 55, koji je imao nekoliko varijacija na 87. Ove promjene su učinile 55 dizajna s više stila života, ali nije bio manje popularan od 87.

© Nike
© Nike

Početak novog doba

Samo nekoliko kratkih godina nakon što je puštena prva cipela Nike React, već je bilo na desetke modela koji su sadržavali ovaj revolucionarni novi materijal. Došlo je do revolucionarnog istraživanja i razvoja koji je pomaknuo granice onoga što je moguće s pjenastim jastučićem kako bi se proizvelo nešto što je postavilo novo mjerilo za cipele s performansama. Uz React među svojim paketom materijala, Nike je bio u mogućnosti ponuditi trening cipele koje su kombinirale izdržljivost, povrat energije, mekoću i lakoću po prvi put, s dodatnim bonusom pružanja trkača s mirom uma da će ozljede biti mnogo manje vjerojatne. Osim sportskog svijeta, također je podržao one koji su odabrali React modele kao modni predmet isporučujući udobnu cipelu koja također izgleda sjajno. Ova nevjerojatna priča samo je početak putovanja React pjene i vjerojatno će Nikeova najnovija pjena biti omekšavajući koraci za dugo vremena.

Read more

SPORTSHOWROOM koristi kolačiće. O našoj politici prema kolačićima.

Nastavak

Odaberite svoju zemlju

Europa

Amerike

Azija Pacifik

Afrika

bliski istok